Možda i najbolji primjer su maskote, odnosno mališani koji sa igračima istrčavaju na teren. Lijepa uspomena. I papren izdatak za roditelje! Najskuplji paket nudi West Ham, koji je pojedine roditelje “odrao” i za 600 funti (765 evra)! Prosječna cijena dresa, odnosno njegove replike namenjena najmlađim navijačima, iznosi 65 funti (82 eura).
Najjeftiniji je Newcastle (50,50 funti), a najskuplji Chelsea (77).
Ali da se vratimo još malo na pakete… U Tottenhamu od 250 do 400 funti, u Leciseteru od 300 do 400, Crystal Palace ima i jeftinu varijantu od 150, ali i skuplju od 425, Stoke prilično uravnotežen – od 330 do 390 funti… Ukupno 11 timova Premier lige naplaćuje privilegiju koje nose “maskote”. Plus porez naravno.
Istina, neki klubovi, poput QPR-a i Newcastlea, imaju i besplatna mjesta koja se dobijaju preko humanitarnih akcija. Arsenal, Aston Villa, Chelsea, Everton, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Southampton i Sunderland ne naplaćuju djeci priliku da upoznaju svoje idole.
Ali zato na utakmice Arsenala, Manchester Cityha, QPR-a, Leciestera, Southampton i West Hama ni dijete mlađe od 16 godina neće ući ako ne plati kartu skupu minimum 30 funti?!
Po sezoni to izgleda otprilike ovako… Najskuplja godišnja “u16″ karta za utakmice Crystal Palacea staje 550 funti, u Southamptonu košta 525, u Chelseaju 480, Newcastleu 446… U Arsenalu je najjeftinija varijanta cirka 340 funti. Na sjeveru zemlje, logično, mnogo umjerenije cene, pa djeca mlađa od 16 godina za praćenje mečeva Sunderlanda godišnje moraju da plate 99 funti. Newcastle povremeno ulaznice za jednu utakmicu prodaje i za veoma povoljnih pet funti.
Naravno, na Ostrvu se zbog ovih brojki digla prašina. Mnogo je onih koji smatraju da prebogati klubovi siromašnoj djeci uskraćuju pravo da gledaju najbolji fudbal… Surova istina… Ali istina.