Od dobijanja mandata u roku od 15 dana potrebno je sastaviti listu ministara i podnijeti je parlamentu na usvajanje, izjavio je stručnjak za ustavna pitanja Riza Smaka, prenosi Zëri pozivajući se na Gazeta Blic.
„Prema odredbi člana 95 Ustava, nakon završenih izbora predsjednik Republike Kosovo će predložiti Skupštini mandatara za formiranje vlade. Taj mandatar, prema Ustavu ima obavezu da u roku od 15 dana sastavi listu ministara i da je predloži Skupštini na usvajanje. Vlada se bira odlukom Skupštine sa relativnom većinom od najmanje 61 glasa “, precizirao je Smaka.
Objašnjava i šta bi se desilo ukoliko mandatar ne bi uspio da formira vladu u tom roku ili ne dobije podršku u parlamentu.
“Ako ne uspije da se formira vladu u roku od 15 dana, onda bi drugi mandatar imao rok od 10 dana da sastoji vladu. Ako to ne uspije, onda bi predsjednik raspustio Skupštinu i raspisao vanredne izbore “, naveo je Smaka.
Prema riječima Agnese Haxhiju iz KDI prvo treba završiti postupak prebrojavanja i potvrđivanja rezultata od strane CIK-a, a zatim započinjanje procedure konstituisanja Skupštine.
„Kada je riječ o zakonskim rokovima za konstituisanje Skupštine, prvo mora biti završen postupak prebrojavanja i potvrđivanja rezultata od strane CIK-a. Prema članu 66 Ustava Kosova, predsjednik mora da u roku od 30 dana od konačne objave rezultata CIK-a sazove konstitutivnu sednicu Skupštine. Ako predsjednik to ne učini, sjednicu može sazvati Skupština” navela je ona.
Dodaje da tokom konstitutivne sjednice, mandati poslanika novog zakonodavnog tijela moraju biti verifikovani, a zatim Skupština bira predsjednika i potpredsjednike.
“Predsjednika Skupštine imenuje najveća poslanička grupa i bira se većinom glasova svih članova Skupštine. Tri potpredsjednika se takođe biraju većinom glasova, koje predlažu tri najveće parlamentarne grupe i dva potpredsjednika koji predstavljaju nevećinske zajednice u Skupštini”, precizirala je Haxhiju.