Rizik od smrtnog ishoda kod muškaraca kojima je dijagnosticiran rak prostate deset godina nakon postavljene dijagnoze vrlo je mali, bez obzira na to je li pacijent bio podvrgnut hirurškom zahvatu i zračenju ili ne, pokazali su rezultati istraživanja nedavno provedenog u Sjedinjenim Državama.
Rezultati kliničke studije, provedene na 1.643 pacijenta u dobi između 50 i 69 godina, objavljeni su u posljednjem broju časopisa “New England Journal of Medicine.”
Pacijenti iz grupe nasumično su odabrani za potrebe istraživanja: dio ih je podvrgnut hirurškom odstranjenju tumora, dio zračenju, a preostala grupa je podvrgnuta redovnom nadzoru i ljekarskim kontrolama, odnosno redovnim posjetama klinikama u kojima su im obavljeni pregled prostate, biopsija i PSA test.
Specifični antigen prostate (PSA) je tumorski marker. Pacijentima iz zadnje grupe mjerio se nivo antigena koji pokazuje kojom brzinom bolest napreduje.
-Rezultati su pokazali da muškarci kojima je utvrđeno postojanje raka prostate, a bolest im se redovno pratila na pregledima, nisu bili u mnogo većoj opasnosti od pacijenata iz preostale dvije grupe. Osim toga, izbjegli su potencijalno štetan učinak i nuspojave koje često uslijede nakon operativnih zahvata, a odnose se na spolnu disfunkciju i probavne smetnje – kazao je profesor genetike na britanskom univerzitetu u Newcastleu, John Burn.