Koji su uslovi državljanima Kosova za dobijanje penzije iz Srbije (VIDEO)

Bošnjački bračni par Grudić iz Mitrovice dobio je presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, kojom je naloženo Srbiji da im u roku tri mjeseca isplati penzije, zajedno sa zakonskom kamatom.

Većina kosovskih penzionera, koji su pravo na penziju stekli prije 1999. godine, penzije ne prima više od jedne decenije.

Bošnjački bračni par Grudić iz Mitrovice dobio je presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, kojom je naloženo Srbiji da im u roku tri mjeseca isplati penzije, zajedno sa zakonskom kamatom.

Nakon ove odluke, fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srbije pozvao je penzionere Kosova da podnesu zahtjev radi uspostavljanja isplate.

Dugi redovi

U kancelariji Sindikata kosovskih penzionera redovi su dugi. Njih više stotina svaki dan predaje dokumentaciju da tuži Srbiju Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Odluka kojom je bračni par Grudić iz Mitrovice dobio tužbu protiv Srbije jer im invalidske penzije nisu isplaćivane više od jedne decenije, podstakla je mnoge da se obrate ovom Sudu. Među njima je i Ahmet Spahiu, izvještava Avni Ahmetaj iz Prištine.

“Radio sam u pozorištu skoro 60 godina. Mislio sam da ću posljednje godine života provesti u miru, ali varao sam se. Veoma je loš osjećaj kada ti neko oduzima tvoja prava. Mislim kako je ideja da tužimo Srbiju veoma dobra”, objašnjava Spahiu.

U Sindikatu Penzionera Kosova najavljuju da će privremeno obustaviti prikupljanje dokumenata, nakon što je Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Srbije nedavno pozvao penzionere Kosova da podnesu zahtjev kako bi dobili penziju. Problem je dokumentacija koja se zahtijeva, i nedostatak filijale ovog fonda u Prištini.

“Srbija ne priznaje nijedan dokument Republike Kosovo. Zahteva se da dokumentacija bude izdata u Srbiji ili od UNMIK-a, koji gotovo da ne postoji ovde. To predstavlja glavnu prepreku za ostvarivanje prava. Mi, takođe, zahtevamo da se otvori jedna kancelarija gde bi penzioneri mogli dostaviti dokumenta”, govori Riza Shala iz Sindikata penzionera Kosova.

Među dokumentima koji se zahtijevaju je i dokaz o tome da li je podnosilac zahtjeva korisnik penzije od, kako se navodi, Privremenih institucija samouprave i UNMIK-ove administracije. U UNMIK-u kažu da stanovnicima Kosova ne izdaju nikakav dokument u vezi sa penzijama.

“Ovo nije prvi put da srpske institucije pokušavaju da nas prevare, jer oni znaju da nijedan kosovski penzioner neće prihvatiti da postane građanin Srbije da bi ostvario svoje pravo na penziju, te da se neki dokumenti koji se zahtijevaju ne izdaju od UNMIK-a”, tvrdi Shaban Kajtazi, predsjednik Udruženja penzionera Kosova.

Po 60 eura

U fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srbije negiraju ove optužbe.

“To uopšte nije tačno, već se traži dokaz da li je neko živ, da li je neko primao penziju, jednostavno pravni akt kojeg Srbija mora da se pridržava. To je R 1244, i ja mislim da to nisu dokazi koji se ne mogu pribaviti. Mi ćemo i dalje pokušavati preko UMNIK-a da dobijemo sve podatke, kako bivši i budući penzioneri ne bi bili opterećeni da sami pribavljaju te dokaze”, kaže Zoran Milošević, pomoćnik ministra rada i socijalne politike.

Kosovska Vlada mjesečno isplaćuje osobama od više od 65 godina po 60 eura, dok osobe koje imaju i radni staž primaju dodatnih 50 eura. Penzioneri kažu da je ovo samo socijalna pomoć, a ne penzija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.