Nacrt zakona o budžetu koji je izradila nova kosovska vlada je izmenjen, a većina promena se odnosi na upravljanje pandemijom kovid-19.
Ministarstvo finansija ima obvezu da prenese sredstva osigurana međunarodnim ugovorima organizacijama koje su deo Programa ekonomskog oporavka, navodi se u Nacrtu zakona u koji je Koha imala uvid.
Kako Koha navodi, vrednost pomoći dostiže 40 miliona evra, a u nacrtu se navode i drugi izvori sredstava obezbeđenih za ekonomski oporavak.
Od budžetskih sredstava za Programa ekonomskog oporavka izdvojeno je 74 miliona evra.
Pored toga, nova vlada planira da za subvencije javnih preduzeća opredeli oko 14 miliona evra.
Iz procesa likvidnosti i privatizacije predviđeno je preko 100 miliona evra, pa će budžet Programa ekonomskog oporavka dostići 188 miliona evra.
Između ostalog, Ministarstvo finansija u Nacrtu predloga definiše još 120 miliona evra opredeljenih za Program ekonomskog oporavka, ali se njihov izvor ne pominje, navodi Koha.
Dodaje da se očekuje da će troškovi za hitne mere, prema Nacrtu zakona koji je odobrila vlada, biti iznad 200 miliona evra. Deo tog iznosa će biti izdvojen od robe, usluga i plata, a deo iz zaduživanja.
Koha navodi da je isplata pomenutih troškova u vreme vlade Aljbina Kurtija blokirana u skupštini, jer je tako odlučila većina poslanika.
Revizijom Zakona o budžetu, Ministarstvo finansija zaključilo je da će doći do povećanja rashoda za oko 25,2 odsto zbog pandemije kovid-19.
Očekuje se da će i prihodi biti manji, upravo zbog vanredne situacije izazvane pandemijom kovid-19.
Prema proračunima Ministarstva finansija, očekuje se da će godišnji prihodi biti za 5,3 odsto manji, zbog pada ekonomskih aktivnosti, navodi Koha.