Portparolka EU Maja Kocijančič potvrdila je da će 8. januara u Briselu doći do sastanka između predstavnika EEAS i novoosnovanog kosovskog tima za dijalog.
“Evropska služba za spoljne poslove pozvala je kosovski tim za dijalog sa Beogradom na konsultacije 8. januara. Poziv je došao nakon osnivanja tog tima od strane Parlamenta”, izjavila je Kocijančič za Tanjug.
Maja Kocijančić je za Tanjug naglasila da je planirano da se sastanak održi između kosovskog tima za dijalog i predstavnika EEAS, a ne šefice EU diplomatije Federike Mogerini, kako su, inače, objavili mediji.
Ona je takođe objasnila da EEAS ima redovne konsultacije sa obe strane u dijalogu Beograda i Prištine.
Zvanični Brisel nije želeo da komentariše navode medija o tome da će novoformirani tim ”u fokus” sastanka sa EU posrednicima staviti pitanje nestalih osoba.
U Evropskoj službi za spoljne poslove za Tanjug ističu da ostaju pri stavu da se u dijalogu Beograda i Prištine može razgovarati samo o temama oko kojih se usaglase obe strane.
Kosovski tim za dijalog izabran je krajem prošle godine u kosovskom parlamentu, a predvode ga zamenik premijera Fatmir Ljimaj i predsednik opozicione SDP i gradonačelnik Prištine Špend Ahmeti.
Timu se nisu priključili predstavnici dve najuticajnije opozicione partije – Demokratskog saveza Kosova i Pokreta Samoopredeljenje, dok glavni pregovarač i predsednik Kosova Hašim Tači 8. januara neće putovati u Brisel.
Prilikom imenovanja pregovaračkog tima Prištine za nastavak dijaloga sa Beogradom u EU su jasno poručili da očekuju da ”tim može biti doprinos dijalogu”, ali i naglasili da dijalog vode na prvom mestu predsednici Aleksandar Vučić i Hašim Tači uz posredovanje Federike Mogerini.
”Ohrabrujemo sve političke i civilne aktere na Kosovu da konstruktivno rade pod zajedničkom platformom kako bi podržali dijalog na visokom nivou koji vode predsednci. Nadamo se da će to doneti značajan doprinos razgovorima o pravno obavezujeućem sporazumu”, poručila je Kocijančič.
Ona je ocenila da je cilj dijaloga pravno obavezujući sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa koji bi doneo trajana rešenja za otvorena pitanja zasnovana na međusobnom dogovoru, međunarodnom pravu i bila prihvatljiva za zemlje članice EU.
“EU očekuje od Srbije i Kosova da brzo isporuče obaveze iz dijaloga uzimajući u obzir direktnu pozvezanost sveobuhvatne normalizacije odnosa i konkretene EU pespektive zainteresovanih strana”, zaključila je Kocijančič.