Ko su kriminalci koji terorišu Sarajevo


Ipak, većina građana se s tom ocjenom baš i ne bi složila. Ono što upada u oči jeste i činjenica da su akteri svih većih obračuna u gradu jedne te iste osobe. Tješi to što je većina njih trenutno u pritvoru.

Ko su “Wannabe“ kriminalci koji su posljednjih godina terorisali grad?

Na policajce pustio pse

Mirzad Brkić, sin poznate pjevačice Hanke Paldum, nedavno je uhapšen nakon godinu dana bjekstva, a svoju bahatost je pokazao čak i prilikom privođenja u Općinski sud u Sarajevu. Naime, Brkić je optužen za izazivanje saobraćajne nesreće u kojoj su teško povrijeđene tri osobe. Vozio je pod utjecajem narkotika. Prilikom njegovog dovođenja na ročište u sud Brkić je pobjegao sudskim policajcima te je potjera sarajevskim ulicama za njim trajala satima.

Prije nego što je pobjegao te je za njim raspisana potjernica Brkić je hapšen u Sarajevu zbog nelegalnog posjedovanja oružje ali i droge, odnosno heroina.

Široj javnosti itekako je poznato ime Mirze Hatića, koji je kroz policijske evidencije prošao više od 20 puta, zbog pokušaja ubistava, ugrožavanja sigurnosti, iznude, nedozvoljenog držanja oružja,… Nedavno je u Općinskom sudu u Sarajevu, na osnovu sporazuma, osuđen na četiri i po godine zatvora zbog iznude novca jednom sarajevskom privredniku.

Inače, nakon spektakularnog hapšenja Hatića na vidjelo su izašle i još brojne druge stvari u koje je bio umiješan, od nasilničkog ponašanja i prijetnji koje je upućivao stečjanim upravnicima hotela Holiday, a po naredbi Alena Čengića, pa sve do upetljanosti u slučaj podstrekavanja na ubistvo zbog kojeg se vodi postupak protiv Faruka Balijagića i njegovog sina Ade. Navodno, prema priznanju samog Hatića, poznati tuzlanski advokat je ovog žestokog momka želio angažovati za zastrašivanje njegovih neprijatelja u Tuzli.

Stupce crne hronike redovno puni i Benjamin Delalić, sin rahmetli Ramiza Delalića Ćele. U samo šest godina 14 puta je prošao kroz policijske evidencije. Većinu djela među kojima je trgovina narkoticima, krađe, nedozvoljeno držanje oružja te pokušaji ubistva u svoj dosije prikupio je dok je još bio maloljetan. Nakon kratkotrajnog pritvora ili izrečene disciplinske mjere Delalić bi se ponovo vraćao na ulicu i plijenio pažnju javnosti.

Iz rešetaka se trenutno nalazi i poznati sarajevski revolveraš Izudin Tahirović i to nakon što je prošle godine ubio navijača Željezničara Mirzu Raščića. Tom ubistvu prethodio je obračun Tahirovića sa još jednim žestokim momkom, Amarom Zulićem.

Izudin Tahirović je za 12 godina skupio 14 krivičnih djela. Posjedovao je drogu, krao, nedozvoljeno držao oružje i eksploziv, i na kraju je počinio ubistvo.

Amar Zulić je za 15 godina počinio oko 30-ak krivičnih djela, od pokušaja ubistva, razbojništva, ugrožavanja sigurnosti do nedozvoljenog držanja oružja.

Pažnju javnosti redovno plijene i braća Lazarevski, Aleksandar i Đorđe. Svoju kriminalnu karijeru su počeli kao maloljetnici, a trenutno se nalaze u pritvoru i to nakon nedavnog vatrenog obračuna u sarajevskom naselju Bjelave kada su iz automatske puške ranili slučajnog prolaznika.

Prvi put za braću Lazarevski čuli smo kroz policijske izvještaje prije šest godina, kada je nožem zboden Sanel Šaćirović (35). Desilo se to u julu 2009, kada je Đorđe imao 16, a njegov brat 17 godina. Šaćirovića je nakon kraće svađe i tuče u kojoj su učestvovali sva trojica nožem navodno ubo Aleksandar, a tada su uhapšena oba brata.

Tačno godinu kasnije, Aleksandar Lazarevski uhapšen je jer je ispred ugostiteljskog objekta Que Pasa na Džidžikovcu navodno nožem ranio Sanjina Sefića.

Aleksandar Lazarevski sumnjičio se i za pokušaj ubistva, a Đorđe je privođen i zbog napada nekoliko turskih državljana kojima je nanio teške tjelesne povrede. Oteli su im mobitele i novac. Đorđe je sumnjičen i za razbojništva te je privođen u okviru policijske akcije Maska.

Čest gost rubrika Crne hornike je i Adnan Ćurevac koji je na policajce prilikom hapšenja u Sarajevu pustio psa, privođen je nekoliko puta zbog razbojništava i pucnjava, a Amaru Zuliću pokušao je u zatvor unijeti drogu u cipelama…

Bezobzirni razbojnici

U Sarajevu, sudeći po policijskim izvještajima, dnevno se počine dva razbojništva. Meta bezobzirnih razbojnika su uglavnom prodavnice, kladionice ili pak pojedinci, naročito mlađe osobe, kojima otimaju mobitele i novac. Sarajevska policija je uspjela stati u kraj nekim razbojnicima, ali se oni zbog zakonske regulative u našoj zemlji, jako brzo ponovo nađu na ulici pa se brzo vrate starim poslovima.

Jedan od takvih je i Almedin Bostandžija koji je uhapšen prošle godine kada su nadzorne kamere jedne od zgrada na Dobrinji zabilježile razbojništvo koje je počinio nad maloljetnikom. Tokom kriminalističke obrade utvrđeno je da je u samo dva mjeseca bio glavni akter devet krađa te da je zapalio i dva automobila.

Dečko koji je specijalizirao za razbojništva je Renato Mikac. Pet puta je osuđivan za to krivično djelo. Osim toga imao je poslove i sa drogom, a osuđivan je i za nedozvoljeno držanje oružja.

Pašalićeva banda

Nakon paljevina automobila koje su mjesecima svakodnevno bilježene u Sarajevu, pala je još jedna razbojnička grupa koja je palila vozila kako bi odvukla pažnju policije i nesmetano pljačkala. Radi se o grupi Elvisa Pašalića koju su činili i Belmir Ahmetović, Edin, Sabahudin i Arnel Silajdžija te Ervin Tašaković.

Tri godine zatvora za oružje

Krivični zakon Federacije je jasan u odredbama. Za pokušaj ubistva jedna do deset godina zatvora, za oružano razbojništvo do deset godina, za ugrožavanje sigurnosti do pet godina, za nasilničko ponašanje do tri godine, za neovlašteno posjedovanje oružja do tri godine. Za produženo krivično djelo više istih ili istovrsnih krivičnih djela, od istih počinilaca, izriču se i veće kazne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.