Ko je zapravo bacio kamen na pomirenje?

Sate i sate zauzele su specijalne emisije po pinkovima, happyima i drugim tv stanicama, gdje je izvjeĆĄtavanje o događaju – dvadesetogodiĆĄnjici genocida u Srebrenici –zamijenjeno nebrojenim snimcima i komentarima o napadu na premijera Aleksandra Vučića u Potočarima. Srebreničke ĆŸrtve tako su joĆĄ jednom bačene na marginu, gotovo prećutane – ĆŸrtva broj jedan bio je predsjednik srpske vlade.

Priča o incidentu u Potočarima za par dana će nestati, i ustupiće mjesto drugim povodima za uzdizanje Vučićevog kulta ličnosti, kaĆŸe socioloĆĄkinja Vesna PeĆĄić, kojoj se neĆĄto drugo čini mnogo vaĆŸnijim. Ona, naime, podsjeća da to ĆĄto je Vučić radio u proĆĄlosti ograničava njegove poteze u sadaĆĄnjosti i budućnosti: on, dakle, nije imao ĆĄta da traĆŸi u Srebrenici.

„Smatram da Aleksandar Vučić, isto tako i Tomislav Nikolić, nikad viĆĄe nisu mogli da se pojave u Srebrenici. Mogu da vode neke druge politike – Evropska unija, Kosovo, mogu da smanjuju penzije i plate, moĆŸe on da pravi neki spas i neke reforme, na čemu mu čestitaju, ali – postoji neki bazični red, neke stvari se prosto ne mogu činiti. Ne mogu ja da ubijem nečije dijete, a sutradan da idem u tu kuću! Postoji, dakle, neki red koji ne moĆŸe da se prekrĆĄi. Ja, prema tome, mislim da niko od njih nije uopĆĄte smio da ode u Srebenicu jer im tamo nije bilo mjesto. Prosto, neĆĄto ĆĄto si radio u proĆĄlosti – to ograničava neke tvoje poteze u budućnosti. Jednostavno, toj dvojici – Nikoliću i Vučiću – njima mjesta u Srebrenici viĆĄe nije bilo. Ako si slavio ratove, ako si slavio Ć eĆĄelja, ako si slavio Mladića, ako si govorio ‘za jednog Srbina sto Muslimana’ – nemoj onda viĆĄe da ideĆĄ u Srebrenicu! Prosto, to nije red. Svako će me razumjeti da neki red postoji i da on apsolutno nije imao ĆĄta da traĆŸi u Srebrenici“, ocjenjuje Vesna PeĆĄić.

Opisi premijerovog dostojanstva i hrabrosti dok su ga u Potočarima gađali kamenjem, cipelama i flaơama, zaista su u Srbiji zadobili mitske i mitomanske dimenzije, na momente izazivajući gotovo sjevernokorejske reminiscencije. Ali, da će sve to biti upotrijebljeno za dogradnju kulta Vučićeve ličnosti, bilo je odmah viơe nego jasno.

Vučićevi saputnici, saradnici i sateliti – ministri, poslanici i urednici njemu odanih tabloida – napravili su od njega skoro veću ĆŸrtvu od osam hiljada srebreničkih ĆŸrtava i njihovih porodica. Ti „odjeci i reagovanja“, ti vulini, đukanovići, vučićevići, anđelkovići i slični… zaposjeli su nam cjelokupno vidno i sluĆĄno polje, veličajući premijerovu ĆŸrtvu. Tabloid „Informer“ u razmahivanju teorije zavjere otiĆĄao je toliko daleko da je na naslovnu stranu postavio „dijagnozu“ da je „cilj atentata na srpskog premijera“ bio „ubiti Vučića, izazvati rat“. Prostor su dobile i opskurne tvrdnje da su „Britanci ubili Đinđića, a sada su namjeravali da ubiju i Vučića“.


Miloơ Ćirić, stalni saradnik sajta „Peơčanik“, ocjenjuje da je sam Vučić napravio takvu atmosferu, te je direktno odgovoran za to ơto se fokus pomjerio na sporedni događaj u odnosu na ono ơto se u Potočarima deơavalo. On ocjenjuje da se kroz podrơku jačanju Vučićevog kulta ličnosti zapravo opravdavaju politike koje je on vodio tokom devedesetih godina.

„Posebno se to odnosi na njegovu politiku prema regionu i prema genocidu u Srebrenci, koja je i dalje uveliko negatorska i koja ne doprinosi pomirenju u regionu. Projekat iza kojeg stoji Aleksandar Vučić i koji, prema mom miĆĄljenju, i dalje preĆĄutno podrĆŸava jeste onaj isti diskurs velike Srbije, napadnute i nepravedno optuĆŸene Srbije – dok paralelno govori o tome da je njegova ruka ispruĆŸena za saradnju u regionu. Ono ĆĄto on ne shvata jeste da njegova ruka ni ne treba da bude ispruĆŸena nego da ruka ĆŸrtava treba da bude ispruĆŸena prema njemu. A da bi se to dogodilo, on bi morao da zauzme potpuno drugačiji stav od stavova koje zauzima danas“, ocjenjuje Ćirić.

I koja, onda, ruka pomirenja BoĆĄnjacima? I ko to stvarno baca kamen na pomirenje?

U odgovoru na to pitanje Ćirić će na sajtu “Peơčanika” pregnantno ustanoviti da “dogodine, ili bilo kada u budućnosti, Vučić u Srebrenici moĆŸe da računa na pruĆŸenu ‘ruku pomirenja’ tek kada neĆĄto zaista učini da do pomirenja i pravde za srebreničke ĆŸrtve dođe. Za početak bi bilo dobro da masovna ubistva Srebreničana počne da naziva pravim imenom…, da javno osudi svako negiranje genocida u Srebrenici… Tek poslije toga Vučić bi u Potočarima mogao da se nada da bude dočekan kao čovjek koji se pokajao za sopstvene i grijehe drĆŸave koju ‘uzdignuta čela’ predstavlja.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.