Od subote, kada je telefon izgubljen, trajala je prava drama, odnosno trka između srbijanske BIA-e i dijela policijsko-obavještajnih struktura BiH. BIA je odmah znala da je ostala bez telefona, pa je odmah uputila molbu MUP-u RS da ga pokušaju pronaći.
Za telefonom su istovremeno tragao i dio policijsko-obavještajnih agencija, koji je bio u prednosti, jer je za razliku od BIA-e i MUP-a RS, znao gdje se telefon nalazi.
Naime, izgubljeni telefon pronašla je jedna od osoba koja se nalazila u Potočarima na dženazi. Dok mu je telefon bio u rukama stigao je SMS s porukom: Jesi li u Skelanima?
Pokušavajući u telefonu pronaći neku informaciju koja bi ga dovela do vlasnika, kako bi vratio telefon, pronalazač je shvatio šta ima u rukama.
Uspio je vidjeti da se u telefonu nalazi nekoliko fotografija i video-snimaka. Na fotografijama je izvjesni Senad iz Novog Pazara, te dosje s logom BIA-e s njegovim podacima.
Također, u telefonu se nalazi i dokument BIA-e u kojem se navodi sumnja da bi se incident s Vučićem trebao dogoditi na samom ulazu u Memorijalni centar Potočari. BIA je, naime, imala najavu da će advokat iz Bijeljine D. T. prići Vučiću na ulazu u Memorijalni centar i obratiti mu se riječima: “Dobrodošao u Srebrenicu, veliki Srbine”. Navodi se da advokatovi motivi nisu poznati. To bi, međutim, vjerovatno odmah izazvalo gužvu i incident, koji je očigledno unaprijed planiran.
Portalu Faktor.ba je potvrđeno da se navedeni advokat u subotu, za vrijeme dženaze, automobilom dovezao iz pravca Srebrenice gotovo do samog ulaza u Memorijalni centar. U koloni s njim bila su još dva vozila. Da dođe do samog ulaza spriječio ih je službenik Direkcije za koordinaciju policijskih tijela. Nikada u proteklih desetak godina se nije desilo da neko za vrijeme dženaze bez najave dođe automobilom gotovo do ulaza u Memorijalni centar. Mislilo se da je to tek obični propust MUP-a RS, u čijoj je nadležnosti bila kontrola saobraćaja u Potočarima. Kada je otkriven sadržaj telefona postalo je jasno da ovaj incident nije nimalo slučajan – naprotiv.
Kada je pronalazač shvatio čiji je telefon, u strahu da bi mogao imati problema zbog toga, telefon je ostavio u vreću za smeće.
Ipak, nakon povratka kući shvatio je da je napravio grešku. Informacija o telefonu, međutim, dolazi na pravo mjesto i kreće potraga. Odvoz vreća sa smećem je obustavljen, o svemu je obaviješteno Tužilaštvo BiH, koje je izdalo naredbu o pregledu svih vreća, njih stotinjak. Drugog dana potrage telefon je pronađen.
U telefonu Samsung Core, s crnom pozadinom, nalaze se vjerovatno ključni dokazi za istragu koju o ovom slučaju vodi Tužilaštvo BiH.
Pronalazak ovog telefona potvrdio je informacije koje je Faktor.ba objavio jučer – da su se agenti BIA-e nalazili u Memorijalnom centru Potočari među hiljadama Bošnjaka.