Clark je rekao da se klima globalno mijenja, i to zbog djelovanja čoveka.
– Mi u Kaliforniji, na primjer, imali smo tokom ove zime u svakom mjesecu po dva dana kada je temperatura bila viša od prosjeka. Kod vas u Srbiji veoma je vjerovatno da se ponove poplave – kaže Clark.
On se istraživanjem klimatskih promjena bavi posljednjih 20 godina. Bio je jedan od glavnih istraživača u timu koji je za Treći izjveštaj međuvladinog panela za klimatske promjene UN 2007. godine dobio Nobelovu nagradu za mir.
U Beogradu je gost Univerziteta „Megatrend“, koji mu je dodijelio počasni doktorat, a planira i da ga uvrsti u počasne predsjednike.
– Poznato je da se na polovima tope ledene kape i da se zbog toga podiže nivo mora. Vi u Srbiji ne morate da se plašite toga, ali vaši prijatelji u Italiji treba da se plaše. Mi u Kaliforniji se toga plašimo, jer viši nivo oceana predstavlja opasnost za cijelu planetu i zemlje pojedinačno – kaže Clark.
Povodom poplava u Srbiji, Clark je rekao kako je očekivao da njegov dolazak zbog ove elementarne nepogode bude otkazan.
– Vidio sam fotografije poplava u Srbiji koje su objavljivane u SAD-u. Ironija u ovoj tragediji je da mi u Kaliforniji u istom trenutku imamo sušu. Posljednjih osam godina kod nas veoma slabo padaju kiše, manje od prosjeka. Treba zajedno da radimo na rješenjima. Problem neće nestati, zove se klimatske promjene – kaže Clark.
U budućnosti, kaže Clark, sudari hladnih i toplih vazdušnih masa sve će češće izazivati tornada na kopnu i uragane i cunamije na moru. U SAD, do uragana Katrina nisu zabilježeni tako snažni uragani.