“Kišobran” za srce sprječavat će moždane udare

Implant u obliku kišobrana, koji se ugrađuje u srce, mogao bi da postane ključan u sprječavanju moždanih udara.

Gotovo četvrtina svjetske populacije rođena je sa manjim srčanim defektom, rupom u jednoj od komora, koja obično ne uzrokuje nikakve simptome, ali povećava ritzik od srčanog udara.
 
U novoj proceduri u srce se ugrađuje minijaturni implant u obliku dvostranog kišobrana kako bi začepio rupu.
 
U osam od deset slučajeva, do moždanog udara dolazi jer je dotok krvi u mozak blokiran krvnim ugruškom. Uzrok udara kod 60 odsto ovih pacijenata može se povezati sa koronarnim srčanim oboljenjem i nakupljanjem masnih naslaga u arterijama.
 
Ovo nakupljanje ometa protok krvi, što dovodi do lakšeg formiranja ugrušaka koji mogu da dođu do mozga.
 
Kod polovine ovih pacijenata, uzrok udara je rupa u srčanoj komori, a zatvaranje ove rupe smanjuje rizik od drugog udara za 70 odsto.
 
Dejvid Hargrejvs, nastavnik istorije u Londonu, jedna je od prvih osoba kojima je ovaj implant ugrađen kao prevencija od drugog moždanog udara. Nakon prvog udara, njemu je otkrivena rupa u srčanoj komori.
 
„Rečeno mi je da će zatvaranje rupe značajno smanjiti šanse budućih udara tako da sam se odlučio na ovu operaciju. Cijela procedura trajala je manje od 45 minuta a za to vrijeme sam bio budan“, izjavio je Hargrejvs.
 
Kada se implant ugradi u srce, on se širi i stvara minijaturne diskove na svakoj strani rupe, a pacijenti nakon operacije već narednog dana mogu da idu kući, piše B92.  

Dosadašnja istraživanja su pokazala da je ovaj metod znatno efikasniji od čišćenja krvi lijekovima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.