Kisela lica i rezervisani, hladni pozdravi i rukovanje. Ponašanje Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića na zvaničnoj ceremoniji povodom Dana Oružanih snaga BiH pokazalo je da je presuda Haškog tribunala u predmetu Prlić i drugi vidno narušila odnose unutar državnog Predsjedništva.
“Mislim da ona ni na koji način neće doprinijeti da promijenimo odnos prema svakoj drugoj presudi. A svaka dosadašnja presuda imala je tri pogleda na nju. Pa i ova, vidjeli ste kako je na nju reagovao hrvatski, kako bošnjački, a kako srpski narod”, kaže Čović.
Upravo narodnim interesima i emocijama često su u reakcijama licitirali političari. Slična, napeta situacija, bila je i na relaciji Izetbegović-Ivanić, nakon što je u Haškom tribunalu prvostepeno osuđen Ratko Mladić. Posljednja sjednica kolektivnog šefa države održana je prije presuda Mladiću i hrvatskoj šestorki – 14. novembra. Naredna je 12. decembra. Prije toga, kolektivni šef države 6. decembra odlazi u Beograd. Predsjednik Srbije poručuje, očekuje ih u dobrim odnosima.
“Sa Draganom Čovićem imam odlične odnose. Vidjeću ga za koji dan, za pet dana je u Beogradu. Razumio sam njegove poruke juče. Nisam se ni sprdao niti govorio o kukavičluku Slobodana Praljka, niti bilo šta slično”, poručuje Aleksandar Vučić.
O presudama iz Haaga i međusobnim napetostima, prije svega regionalnim, razgovara se i razgovaraće se u Zagrebu i Beogradu. Za to vrijeme, stavovi pojedinaca, kaže Sifet Podžić, blokiraju BiH.
“Neću biti grub, danas je praznik. Ali meni se čini da ovdje ima udruženi poduhvat između njega i njegovog kolege iz Republike Srpske Milorada Dodika da sve ono što je u interesu BiH i dobro funkcioniše, da se sruši i blokira”, tvrdi Sifet Podžić, Komisija za odbranu i bezbjednost PS BiH.
Presude tribunala u Haagu poljuljale su političke odnose u BiH, ali i one u regiji. U predizbornoj godini, bez mnogo konkretnih rezultata, prirodno je očekivati da će političke snage, kako sada stvari stoje, igrati na kartu aktuelnih događaja.