Kosovo je još daleko od EU ali jula mjeseca ove godine može se očekivati da kosovske institucije potpišu sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU rečeno je u Prištini na predstavljanju analize “Odnos Kosovo – EU: Istorija neispunjenih aspiracija”, “Foruma 2015” i KFOS-a.
Glavni fokus studije je Proces stbabilizacije i pridružavanja, ugovorni odnosi između Kosova i EU, i njegova perspektiva potpunog članstva u EU.
Ministarka za evropske integracije Kosova, Vlora Çitaku, izjavila je na forumu da EU Kosovu postavlja veće uslove u odnosu na ostale djelove regiona.
“Ako me pitate da li je Kosovo spremno da uđe u Evropsku Uniju, ja ću vam reći nije. A ako me pitate da li smo spremni da započnemo proces evrointegracija onda je odgovor- apsolutno da. Ja mislim da moramo još mnogo toga postići. Mi smo mlada država koja je danas suočena sa mnogim izazovima. Mnogo me više zovu da pričam o dijalogu sa Srbijom nego o evropskim integracijama”, kazala je Çitaku.
Predstavnik EU na Kosovu, Samul Žbogar, naveo je primjer Hrvatske koja je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisala 2001.godine, deset godina od proglašenja nezavisnosti te zemlje.
“Moramo da budemo obazrivi u donošenu zaključaka. To je dug proces, generacijski proces. Nadamo se da ćemo početi pregovore sa Kosovom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju u toku ljeta ali biće potrebna cijela generacija da dođemo do više etape. Djeca koja idu danas u prvi razred osnovne škole verovatno će biti u srednjoj školi kada proces bude završen”, rekao je Žbogar.
Percepcija i nivo organizovanog kriminala i korupcije na Kosovu se nisu promjenili od 1999. godine, kada je uspostavljeno međunarodno prisustvo pa je, kako se navodi u analizi KFOS-a, Kosovo daleko od konkretizacije evropske perspektive.
Direktor KFOS-a Luan Shlaku kaže da je cilj analize “Odnosa Kosovo – EU: Istorija neispunjenih aspiracija” bio da analizira glavne razloge izgubljenih mogućnosti koje su ostavile Kosovo daleko od ispunjenja svojih evropskih aspiracija.
“Kad god pomislimo da dolazi neko vrijeme kada dolaze neke bolje struje ipak vidimo da nikad ne uspjevamo da napravimo taj odlučujući korak prema tim našim prvim izazovima u integracionom procesu a to je liberalizacija viza sa jedne strane i ugovor o stabilizaciji sa druge strane”, kazao je Shlaku.
U analizi KFOS-a koja je predstavljena u Prištini se ističe da uprkos ogromnim troškovima EU na Kosovu nija uspjela da postigne ciljeve, ni što se tiče vladavine zakona ni funksionisanja institucija na osnovu najboljih evropskih principa i standarda.
Autor analize je novinar Augustin Palokaj.