“Kepler 78B” okrene se za 8,5 sati

Astronomi su otkrili egzoplanetu koja se kreće oko svoje zvijezde po rekordno kratkoj orbiti – puni krug joj traje svega 8,5 sati!

 
Planeta je uočena pomoću kosmičkog teleskopa “kepler” i dobila je ime “Kepler 78b”.

Ova planeta udaljena je od Zemlje 700 svjetlosnih godina. Udaljenost između “Keplera 78b” i njene zvijezde 40 puta je manja od rastojanja između Sunca i Merkura u našem sistemu.

Zbog rekordne blizine zvijezde, egzoplaneta je, u stvari, tek gomila – lave.

Ona je sve vrijeme okrenuta prema zvijezdi jednom stranom i zato je na jednoj polovini “Keplera 78b” vječna noć, a na drugoj uvijek dan.

Istovremeno, astronomi su uz pomoć teleskopa “Habl” otkrili planetu, na prvi pogled vrlo sličnu Zemlji, koja je udaljena 63 svjetlosne godine.

Ona je, kao i Zemlja, plave boje, međutim temperatura atmosfere je veća od 1.000 stepeni, a plavu boju joj ne daju mora i okeani, nego bezbroj silicijumskih čestica na površini.

U atmosferi ove egzoplanete često bjesne snažne bure i vjetrovi, koji podižu u atmosferu čestice minerala, izazivajući tzv. staklenu kišu.

Astronomi su u sazvježđu Delfina zabilježili pojavu najsvjetlije zvijezde od 1999. godine.

Prema podacima Centralnog biroa za astronomske telegrame, prvi je novu zvijezdu zapazio japanski astronom Koići Itagaki.

On je 14. avgusta u sazvježđu Delfina /graniči se sa sazvježđem Labuda i Vodolije/ zapazio ranije neprimijećenu zvijezdu šeste zvjezdane veličine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.