– Karfiol ili brokula zajedno su već izgledom vrlo skladan par. Njihova rodbinska bliskost primjetna je na prvi pogled. Okusi im se jednako kao i boje lijepo nadopunjavaju. Njihovo partnerstvo najbolje se iskazuje u izvornom sirovom izdanju. Naročito zimi, kada se naglo smanji izbor kvalitetnog ukusnog svježeg povrća, poželjno je prije svake termičke obrade probati sirove varijante karfiola ili brokula. Pri ovakvoj odluci posebno je važno odabirati što mlađe, dakle manji i što svježije ubrani kafiol i brokulu.
Usitnjavanje rukom, prateći prirodan oblik ovog povrća bolja je metoda od rezanja nožem.
U novije vreme se karfiol i brokule, kao i ostalo povrće iz „porodice kupusa“, sve više preporučuje i koristi kao zdrava hrana. Zbog svoje energetske, hranljive i ljekovite vrijednosti, veoma povoljno deluje protiv bolesti koje nastaju usljed savremenog načina života i ishrane.
Uzimajući u obzir da karfiol i brokule sadrže dosta ljekovitih materija i antioksidanskog je dejstva, naučnici su dokazali da ovo povrće povoljno deluje na organizam u borbi protiv alergija, anemije, artritisa, astme, bolesti disajnih organa, bolesti zuba, srca usne duplje i ždrijela, depresije, nesanice, nestabilnog krvnog pritiska, prehlade i gripe, šećerne bolesti te desetine drugih zdravstvenih problema.
Ispitivanjima se, također, došlo do zaključka da pored antioksidantskog djelovanja karfiol i brokule imaju veliku ulogu i kao čistač organizma od štetnih materija (detokcikacija) nastalih usljed loše i nezdrave ishrane i dejstva zagađene sredine i zračenja.
Karfiol i brokule nisu prolazna moda, već veoma korisne namirnice i dobar prirodni lijek za prevenciju i liječenje mnogih bolesti pa ih zato treba često koristiti u ishrani.
Evo i nekoliko praktičnih savijeta kako pripremiti karfiol i brokule. Recepti su dijelom prijedlozi Dobrehrane a dijelom Aurini prijedlozi.
Hrskave salate
Sirovi nezačinjen karfil ili brokula imaju malo grublji okus koji se brzo i lahko može ublažiti mariniranjem. Sok od limuna, u koji je malo dodano soli, najjednostavniji su temelji mariniranja u mnogim slučajevima, a naročito u pretpripremi sirovog povrća.
Prstohvat šećera spada u one sitne pojedinosti koje se često u konačnom okusu jela uopće ne mogu primjetiti kao zaseban okus, ali daju doprinos ukupnom skladu jela.
Polusatno odležavanje u posoljenom soku limuna mnogo će popraviti okus karfiola i brokula. Time je ujedno priprema salate od ovog povrća skoro gotova. Dovoljno je još samo dodati ulje. Bučino ili maslinovo svakako će više pridonijeti boljem konačnom okusu od uobičajenih kukuruznih ili suncokretovih ulja.
Iako je odlična salata opisanim postupkom već gotova, šteta je propustiti priliku za maštovitiji, bogatiji salatni preljev. Sitno sjeckani crveni luk i/ili bijeli luk najbolji su u malim diskretnim količinama. Kako ne bi bili agresivni, dodaje ih se odmah u početnu limunsku marinadu. Njihovu žestinu ublažava i peršinov list. U istoj je funkciji i jogurt ili kefir. Nakon serije ublažavanja na red opet dolaze prirodni pojačivači okusa. Senf i naribani hren mogu se pojaviti zasebno ili, još bolje, umiješani u majonezu kućne izrade. Od začinskog bilja osim peršinova lista kopar je izvrstan odabir.
Kuhanje na pari
Ovako bogat preljev učinit će salatu izdašnim jelom, naročito ako se nadopuni nekom vrstom prepečenog hljeba s namazom, odnosno brusketom.
Ako vam se unatoč svemu sirovo povrće čini preradikalnim stilom jela, možete odabrati termičku obradu kojom se izvorni okus najviše očuva. Riječ je, naravno, o kratkom kuhanju na pari. Naglasak je na kratkom postupku, a potom se povrće brzo ohladiti. U ovim hladnijim danima povrće je najjednostavnije hladiti na prozorskom okviru s vanjske strane. Potom se karfiol i brokula mogu dovršiti u bogatu salatu na već opisani način.
Obareno povrće može biti i pretpriprema za neka druga jela. Umočite ga u tijesto za palačinke i kratko prepržite u vrućem ulju. Ovo je također dobar do ukusnog jela. Pohovanje u klasičnoj kombinaciji brašna, razmućenog jaja i krušnih mrvica za mnoge je još ukusnija varijanta. Naročito ako se u krušne mrvice umiješa sezam.
Umak je bitno finale
Uz bilo koju varijantu pohovanja kratko obarenog povrća umak je bitno finale. Veliki je broj umaka prikladan za ovako pohovano povrće. U slučaju dvojbe koji umak odabrati, opet je najbolja solucija poslužiti obareno povrće sa svim umacima koje volite. Treći način finalizacije kratko obarenog povrća jednostavniji je i brži od pohovanja. Dovoljno je brokulu i karfiol baciti na vrelu začinjenu masnoću. Od začina su bijeli luk i peršinov list opet u prvom planu. Umjesto običnog ulja maslinovo ulje i maslac urodit će mnogo privlačnijim okusom. Nepopravljivim ovisnicima o mesu sigurno će i ovako pripremljeno jelo biti neodoljivo.
Mirisno povrće
Umjesto ulja ili maslaca možete prepržiti usitnjeni komadić suhog mesa. Najbolje onaj masni dio. Čim ova podloga zamiriše, bacite na njega obareno povrće. U svim ovim opcijama nije naodmet obareni karfiol ovlaš pobrašniti prije nego što se preprži. Umaci su i dalje u igri.