Istina je da malo pažnje obraćamo na pozu u kojoj spavamo, fokus je uvek na tome da što pre utonemo u san i ugodno se smestimo.
Možda mislite da je najgora posledica koja vam se može dogoditi nakon spavanja u nekoj pozi bol ili nelagoda u vratu i leđima, ali nove studije su pokazale kako jedan specifičan položaj može uticati na zdravlje vašeg srca.
Iako se ne možemo pohvaliti velikim brojem istraživanja na tu temu, neki su se naučnici ipak pozabavili pitanjem kako spavanje u određenoj pozi može uticati na zdravlje srca. Jedna je takva studija sprovedena 1997. na 40 osoba, od kojih je 18 imalo dijagnozu bolesti srca, a 22 osobe su bile potpuno zdrave. Putem EKG-a se pratila električnu aktivnost srca kada su ispitanici menjali pozicije spavanja, a rezultati su pokazali kako se najviše promena primetilo kod onih koji su spavali na levoj strani.
Nezavisna studija obavljena 2018. godine je takođe koristila EKG kako bi pratila ponašanje srca kod 9 ispitanika i rezultati su bili vrlo slični pa se pokazalo da se najviše promena bleži na radu srca kod ispitanika koji su spavali na levoj strani. No u ovoj studiji tehnika vektorkardiografije je pokazala je i kako srce menja poziciju, što može biti razlog za ove promene.
Za poređenje, nikakve promene nisu zabeležene kada su učesnici spavali na desnoj strani. Slikovni prikaz je pokazao tanak sloj tkiva između pluća koji u stvari drži srce na mestu kada spavate u toj pozi. No ove su studije pokazale kako su potrebna dodatna istraživanja o tome kako pozicija u kojoj spavate može uticati na aktivnost srca. I dok su neki pacijenti kojima je dijagnostikovano kongestivno zatajenje srca prijavili probleme s disanjem ili neugodu kada spavaju na levoj strani, ne postoje dokazi da će spavanje na levoj strani povećati rizik od bolesti srca ako već nemate neko stanje.
Neki stručnjaci za san u stvari i savetuju da spavanje na levoj strani nije štetno i može poboljšati zdravlje srca.
Prema pisanju dr Vintera, direktora bolnice Marta Džeferson, radi se o cirkulaciji krvi. Kako krv ulazi u srce kroz gornju desnu stranu, ako spavate na njoj može doći do stvaranja pritiska na velike krvne žile koje hrane organ. Ipak, spavanje na levoj strani i bez pritiska na desnu može i povećati dotok krvi u srce – dodaje Vinter.
Ko ima bolest srca ne bi trebalo da spava na levoj strani?
Naravno, savet o pozi spavanja može biti drugačiji za one koji imaju bolesti srca, a dok bi preporuke trebalo da stignu od vašeg lekara, neki će lekari podržati ideju da je pametno izbegavati spavanje na levoj strani.
Oni koji su imali problema, ili ih još imaju, a vezani su za zdravlje srca trebalo bi da spavaju na desnoj strani jer će tako srce raditi i odmarati u miru. Upravo ta navika može sprečiti probleme s disanjem i neugodu pri spavanju – dodaje.
Ipak, dodaju neki stručnjaci kako i spavanje na leđima može dodati neke probleme, a prema njima može pogoršati stanje apneje u snu, a i osobe koje pate od tog stanja imaju veće šanse da će doživeti bolesti srca. Umesto da pritisak dodajete i ležeći na stomaku, stručnjaci savetuju da glavu držite na povišenom, što će olakšati disanje i smanjiti pritisak na srce.
izvor b92.net