Kako svađe roditelja utiču na djecu?

Djeca koja često prisustvuju svađama roditelja imaju veće šanse da obole od depresije, upozoravaju stručnjaci.

Tinejdžeri koji odrastaju u porodicama u kojima su se svađe roditelja učestale imaju veću vjerovatnoću da podlegnu depresiji, tvrdi tim naučnika sa Kembridža.“Nasilne svađe pred djecom potencijalno doprinose depresiji“, kaže za “Mejl Onlajn” koautorka studije, profesorka Barbara Sahakian – “Ako ostajete u braku samo zbog dobrobiti porodice, onda svađe i rasprave pred djecom nisu dobre. Za njih bi bilo bolje da ne odrastaju u takvom okruženju“.

Tokom istraživanja naučnici su identifikovali gen koji neku djecu čini osjetljivijom na emocije i zbog kog će vjerovatno postati depresivna. Tim psihologa sa Kembridža osmislio je i jednostavan test pomoću kojeg možete prepoznati simptome kod tinejdžera koji su pod većim rizikom od depresije.

Studija je utvrdila da će djeca koja su pod stalnim pritiskom da obrađuju emocionalne informacije vjerovatno razviti mentalne zdravstvene probleme. Istraživanje je pratilo 238 djece u dobi između 15 i 18 godina, a pokazalo se da su djeca koja su imala najlošije rezultate na testu emocija bila izložena i do četiri puta većoj vjerovatnoći da razviju depresiju u roku od godinu dana.

Oni sa lošim rezultatima nosili su gen koji osobe čini manje emocionalno elastičnima, a takav je gen prisutan kod jedne od pet osoba. Takođe živjeli su u porodicama u kojima su u periodu do šest godina bili duže od šest mjeseci izloženi povremenim ili stalnim svađama roditelja. Jedno od troje djece živi u takvim uslovima, zaključio je tim naučnika.

“Sklonost da podlegnemo tjeskobi i depresiji djelimično zavisi od naše tendencije da o sebi u teškim vremenima mislimo dobro ili loše”, objašnjava vođa studije, profesor Ijan Gudjer.

Zašto neke osobe vide čašu uvijek polupunu, a druge uvijek polupraznu, te zašto jedni o sebi razmišljaju pozitivno, dok se drugi u fazama stresa doživljavaju negativno, nije poznato, ali postoje dokazi da tome doprinose geni i iskustva iz ranog djetinjstva.

Prethodna su istraživanja pokazala da jedno do desetoro britanske djece u dobi između pet i 16 godina pati od psihičkih problema. U bilo kojoj dobi jedna od četiri osobe će patiti od psihičkog poremećaja, a najveći će broj oboleti od nekog oblika depresije i anksioznosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.