Goran Bregović je napravio prvi rokenrol hit na albanskom, a Slobodan Milošević je na bizaran način zaslužan što su djevojke rođene u Prištini danas britanske pop zvjezde i što će Era Istrefi pjevati zvaničnu himnu Svjetskog prvenstva na otvaranju Mundijala.
Tamo negdje 1983. gulio sam stražu u Bohinjskoj Beli, Slovenija. Bio sam u JNA i baš tada pojavio se album Bijelog dugmeta “Uspavanka za Radmilu M.” i na njemu pjesma “Kosovska”. Prvi domaći rokenrol hit na albanskom jeziku. Bilo je to nekoliko godina poslije velikih demonstracija na Kosovu, prvih velikih protesta poslije Titove smrti.
Tada sam pitao Fadilja, Albanca sa Kosova i mog druga iz Treće čete, kako mu se sviđa stvar od Dugmeta, a on je rekao: “Ne sviđa mi se, nekako nije naš jezik za rokenrol.”
Od tada do danas dosta toga se izmjenilo. Nestala je JNA, Jugoslavija, Bijelo dugme, ali… Svjetske zvjezde ne pjevaju na albanskom, ali je dio njih albanskog porjekla, sa Kosova.
Pop pjevačica Era Istrefi, rođena u Prištini, pevaće zvaničnu himnu Svjetskog prvenstva u fudbalu. Okej i migovi, i to je što je Vučić šetao na Danu pobjede sa slikom djede, ali, pitali su proruski Srbi, zar nije mogao neko odavde da pjeva u Moskvi? Ili bilo koja svjetska zvezda, a ne Era koja je prije dvije godine izazvala skandal jer je skoro pa obnažena snimila spot u Hramu Hrista Spasa u Prištini. S druge strane, sigurno da bi prije 40 godina Mundijal u Moskvi otvorio Đorđe Marjanović.
Subotnje finale Lige šampiona otvorila je Dua Lipa, britanska pop zvjezda i dijete Albanaca koji su 1990. napustili Prištinu. Ona je već osvojila svjetske top-liste, rasprodala nastup na čuvenom Glastonberiju, spekulisalo se da bi baš ona mogla da otpjeva udarnu pjesmu saundtreka za novi film o Džejmsu Bondu, a uz sve to, sa svojim ocem vodi fondaciju za pomoć građanima Kosova.
Prije dvije godine London je bio pod “opsadom” Rite Ore. Bilbordi, plakati, džambo oglasni prostor na kojem je ova pjevačica reklamirala arsenal sopstvenog modnog brenda. Pop zvjezda koja je u 2012. imala najviše No1 singlova na britanskoj top-listi rođena je 1990. u Prištini, ali se sa roditeljima slijedeće godine preselila u London zbog političkih prilika na Kosovu.
Okej, neki zlobnici bi rekli da ako albanska mafija drži mnoge mutne poslove u Londonu, pa zašto ne bi i pjevačice albanskog porjekla držale vrhove top-lista. Isto tako, mogli bi reći da ako je Bregović prvi uveo albanski jezik u jugoslovenski rokenrol, onda je Slobodan Milošević učinio da je znatan broj britanskih ženskih pop zvezda rođen u Prištini koju su njihovi roditelji napustili zbog Miloševićeve politike prema Kosovu.