Četnička je emigracija u Sjedinjenim Državama nekoliko puta pokušala ubiti Josipa Broza Tita. Jedan od neuspjelih atentata izveden je za vrijeme posjete Josipa Broza Tita Johnu Fitzgeraldu Kennedyju.
Pokušaj atentata se dogodio u New Yorku 1963, za vrijeme posjeta koji je trajao od 16. do 25. oktobra, piše Express.hr.
Najpoznatiji u brojnoj legiji neuspješnih atentatora bio je Nikola Kavaja, Srbin sa Kosova poznat kao “lovac na Tita”.
On je potrošio pola života organizirajući “sačekuše” za Maršala. Nema gdje ga nije bilo: vidimo ga u Camp Davidu, iza nekog zida; u Williamsburgu se maskira u svećenika, ali ni tu nema uspjeha pa 1979, planira oteti avion, kako bi se njime zabio u Centralni komitet. No, nijedan od tih pokušaja nije uspio.
“Tito je bio drumski razbojnik. Upropastio je srpski narod. Da sam ga ubio, bilo bi mi dosta da poživim i dvije sekunde”, rekao je, no uspio je samo odslužiti 18 godišnju robiju.
Radoš Stevlić, posljednji atentator Tita, odležao je u Arizoni deset godina zbog iste aktivnosti.
U beogradskoj Politici, rekao je:
“Kao i moji saborci, smatrao sam da je Josip Broz lažni car i da ne zaslužuje vladati Srbijom. Sa druge strane, bio sam svjestan da po našoj vjeri nemam pravo oduzeti čovjeku život. I možda je bolje što se sve završilo kako i jest. I da smo ga tada likvidirali, ništa se ne bi promijenilo”.
Stevlić je Tita pokušao ubiti u Meksiku, Philadelphiji i Washingtonu. Sreća je po komunističkog vođu, što se nije šetao po travi ispred Bijele kuće, jer bi tamo bio nezaštićen. No, on je u Bijeloj kući bio jako rado viđen gost: tretiran je kao legenda Drugog svjetskog rata pa su ga u Washingtonu primila tri američka predsjednika.
Zadnji, Jimmy Carter, Tita je nazivao radi vanjskopolitikih savjeta. Josip Broz sudjelovao je tako u sukreiranju američke vanjske politike.