Novo digitalno doba donijelo je nove načine “borbe” na političkoj sceni Balkana, pa tako i na Kosovu. Nekada su glavni načini da se dopre do birača i javnosti bili plakati koji su se lijepili po svakom zgodnom mjestu u gradu ili selu ili se održavali politički mitinzi po trgovima ili Domovima kulture ali je razvoj interneta i haj-tek tehnologija iznjedrio i nove političke aktiviste poznatije kao botovi. Botovanje je u državama na Balkanu postalo jedno od najperspektivnijih zanimanja, dok je na Kosovu malo izraženo jer je mnogo onih koji se ne žele miješati u aktuelnu političku sadašnjost jer im je svejedno kakva nam je sadašnjost ili kakva će nam biti budućnost. No, kako rekosmo, termin – botovanje je vrlo interesantan a baviti se njim potrebno vam je imati samo kompjuter, odnosno poznavanje rada na njemu a nisu vam potrebni niti diploma niti tražena komunikativnost, ambicioznost i spremnost na timski rad kako vam se preporučuje prilikom svakog polaska na razgovor za bilo kakvo zapošljenje no poenta priče je da možete zaraditi duplu dnevnicu od one koju bi dobili da radite čitavog dana fizičke, tj građevinske radove. A šta je ustvari bot, odnosno botovi?
Gost našeg web-portala je mladi aktivista jedne albanske partije iz Prištine, Fadil R., koji se od Nove godine aktivno uključio u neka nova gledišta savremene politike ukorak sa evropskim razmišljanjima u tom pogledu.
Čuo za vaš web-portal pa mi je drago da imate savremene ideje, tj pratite našu kosovsku, ali i balkansku ili evropsku svakodnevnicu sa velikim brojem značajnih informacija pa sam došao na ideju da malo popričamo na ovu temu gdje ćemo, vjerujem, malo zaintrigirati mlađe ljude u smislu da mogu da se zaposle na nesvakidašnji način – ogovarajući aktuelne političare na internetu. O čemu se tu, zapravo, radi? Mi koji radimo taj posao i koje zovu botovi, su prije svega mladi i školovani ljudi, simpatizeri ili članovi raznih političkih stranaka čiji je jednostavan zadatak da dnevno non-stop dežuraju na društvenim mrežema i mnogim internet-portalima te ostavljaju mnoge komentare i to pozitivne za one kojoj stranci pripadaju ili je simpatišu, odnosno negativne komentare za protivničku stranu. Sve se te aktivnosti, dakako, plaćaju pa tako botovi za praćenje aktivnosti mnogih aktuelnih političara, pretežno na vlasti, dobijaju ili zarađuju dnevno oko 20-tak eura plus doručak i ručak. Interesantna činjenica je da najviše botova imaju opozicione stranke, navodi naš sagovornik, koji prate rad Premijera i ostavljaju negativne komentare no ima ih i iz vladajućih stranaka te se često komentari ukrštaju i nerijetko se prelazi u žestoku svađu. No, to je sve zapadnjački sistem razmišljanja i rada na kompjuteru gdje smo mi prilično zaostali na tom planu, mislim na balkanske prostore”, ističe Fadil i dodaje:
“Pa meni je to mnogo bolje nego da radim u nekom kafiću ili da radim fizičke poslove, ovako sjedim u u kancelariji kao gospodin ispred kompjutera i ostavljam komentare. Nekada radim i od kuće i smatram da ne radim ništa loše. Inače, komentariše se sve i svašta kod kosovskih političara ali sve sa nekim ukusom, što je i pozitivno jer nije kao u drugim okolnim državama da se mnogo više kritikuje nego hvali no, vjerujemo, da će se mnogo toga promijeniti kad dođe vrijeme izborne godine gdje se očekuje da mašinerija botovanja uđe u ,,petu brzinu“ i gdje će, s obzirom na trenutnu političku situaciju na Kosovu, mnogo više biti prljavih i negativnih komentara nego onih pozitivnih”, kaže naš sagovornik.
Posebno se mora istaći da je prema zvaničnoj definiciji bot softver koji ima ulogu softverskog robota (bot je skraćenica od – robot), odnosno inteligentnog softverskog agenta i obično u sebi ima implementiranu vještačku inteligenciju zbog efektivnijeg skupljanja i manipulisanja u upravljanju podacima. U savremenom dobu, tj u međuvremenu botovi su postali obični ljudi čiji je zadatak da napadaju političke protivnike na društvenim mrežama.
Što se tiče bošnjačke zajednice na Kosovu, odnosno bošnjačkih političkih lidera, oni još nisu toliko dostupni ili “napadani” onoliko koliko bi eventualno trebali biti za sve one propuste u svom političkom angažmanu, no po svemu sudeći, vjerovatno neki i nisu toliko zanimljivi korisnicima mnogih društvenih mreža da bi se moglo pričati i komentarisati o njima.
Vinetu Ganić