Noćno mokrenje je nekontrolirano otpuštanje mokraće tijekom noći, pri čemu ne postoji neka organska bolest kao uzročnik. Može uzrokovati različite psihosocijalne probleme kao što su problemi u društvu, zadirkivanje braće i sestara i manjak samopouzdanja.
Neki roditelji pokušavaju da spriječe dijete da se upiški u krevet tako što će mu ograničiti unos tečnosti u večernjim satima. Iako ovo djeluje kao razumno rješenje, stručnjaci tvrde da nema nikakvog efekta.
Razlog za to je što dijete neće prestati da piški u krevet sve dok ne počne da se budi onda kada osjeti potrebu za mokrenjem.
Naravno, nijedno dijete se neće namjerno upiškiti u krevet.
Mnoge roditelje brine i to što djeca određenog uzrasta ne mogu da kontrolišu potrebu za mokrenjem, ali ovaj refleks se kod nekih mališana razvija kasnije.
Neki stručnjaci smatraju i da roditelji ne bi trebalo da vode dijete u kupatilo noću ukoliko mališan nije potpuno budan, jer bi se na taj način mogao postići upravo suprotan od željenog efekta.
Ukoliko dijete inače ne mokri u krevet, ali u nekom periodu opet počne to da radi, razlog može da bude određena situacija koja je stresna za mališane, kao što su promjene vrtića, nova beba u porodici, razvod braka…
Stručnjaci naglašavaju da roditelji ne bi trebalo da budu zabrinuti zbog toga što dijete morki u krevet jer će taj problem nestati kada se refleks potpuno razvije, ali ukoliko se to ne desi do djetetove pete godine, ukoliko se dijete i u tom uzrastu umokri jednom ili dva puta nedjeljno, potrebno je obratiti se ljekaru.
Potrebno je naglasiti da mnogi stručnjaci smatraju da nema ničega abnormalnog u tome da dijete ni u dobi od pet godina nije u potpunosti uspostavilo kontrolu nad mokrenjem. Štaviše, osobito muška djeca često nisu neurološki spremna da kontrolišu svoj mjehur i crijeva čak i u spomenutoj dobi. Dijete, možda, jednostavno, kasno sazrijeva kada je u pitanju kontrola nužde, jer činjenica je da se djeca razvijaju i sazrijevaju različitom brzinom.Potrebno je naglasiti da mnogi stručnjaci smatraju da nema ničega abnormalnog u tome da dijete ni u dobi od pet godina nije u potpunosti uspostavilo kontrolu nad mokrenjem. Štaviše, osobito muška djeca često nisu neurološki spremna da kontrolišu svoj mjehur i crijeva čak i u spomenutoj dobi. Dijete, možda, jednostavno, kasno sazrijeva kada je u pitanju kontrola nužde, jer činjenica je da se djeca razvijaju i sazrijevaju različitom brzinom.
Ovaj problem ne treba zanemariti jer može da utiče na mnoge oblasti života djeteta, da ga opterećuje.
Ljekari će prvo utvrditi uzrok, a zatim preporučiti načine rješavanja problema: lijekovi, dnevnici mokrenja, alarmi koji imaju specijalne senzore i koji se stavljaju u donji veš djeteta (ili na prostirku na kojoj dijete spava) i zvukom ga bude uvijek kada se upiški. Na taj način će se kod deteta stvoriti navika da se probudi onda kada treba da isprazni bešiku.
Ljekari kažu da je upornost porodice najbitniji faktor u liječenju noćnog mokrenja, da djetetu osim medicinske treba pružiti i psihološku podršku, a da kažnjavanje od strane roditelja nikako ne dolazi u obzir jer može ostaviti ozbiljne i dugoročne psihosocijalne posljedice po dijete.
Ovaj problem je češći kod dječaka nego kod djevojčica
Oko pet do deset odsto djece redovno mokri u krevetu, i to češće dječaci nego djevojčice, a naročito djeca čiji roditelji su imali slčan problem u djetinjstvu. U prosjeku, u krevetu mokri svaki četvrti petogodišnjak i svaki deseti sedmogodišnjak.