Virus majmunskih boginja je stabilan i van tijela domaćina!
Pojava majmunskih boginja u Evropi i Sjevernoj Americi potvrđena je kod više od 200 oboljelih, navela je juče Svjetska zdravstvena organizacija. Ovaj virus cirkuliše na veoma niskom nivou u posljednjih 40 godina, a prvi slučajevi izvan Afrike su se prvi put pojavili ove godine pre deset dana, u Velikoj Britaniji.
Prema rečima dr Rozamund Luis, iz SZO, ovo je prvi put da se majmunske boginje otkrivaju u više zemalja u Evropi i to kod više ljudi koji nisu putovali u afričke regione u kojima se bolest endemski javlja, preneo je CNBS. Kako Svetska zdravstvena organizacija navodi, virus se primarno širi među muškarcima i to tokom se*sualnog odnosa.
“To, međutim, ne znači da se majmunske boginje šire kontaktom genitalijama ili sjemenim i va*inalnim tečnostima”, ističe Endi Sil, savjetnik SZO za HIV, hepattitis i druge se*sualno prenosive bolesti. “One se šire bliskim kontaktom, baš kao što to može biti slučaj sa običnom prehladom.”
Virus ulazi u ijtelo kroz oči, nos, usta, disajne puteve, kao i kroz oštećenja na koži. Vjeruje se da je moguće da se širi i kapljičnim putem.
“Ovaj virus je superstabilan van domaćina i može da preživi i na predmetima, na ćebetu, na primjer”, objašnjava dr Skot Gotlib za CNBC.
Rani simptomi majmunskih boginja uključuju povišenu temperaturu, glavobolju, bol u mišićima, malaksalost. Najvažniji simptom koji razlikuje ovu bolest od velikih boginja su uvećani limfni čvorovi. Zatim se pojavljuje osipa na licu, šakama, stopalima, kao i na genitalijama. Ona se pretvara u papule, pa zatim u plikove koji mogu biti ispunjeni i tečnošću.
Bolest može da traje od dvije do četiri nedelje, a inkubacija traje 21 dan. Lijekova nema, daju se samo medikamenti za ublažavanje simptoma.
Evropska unija je juče najavila da će podstaći program vakcinacije budući da je Danska postala šesnaesta zemlja u kojoj su se pojavile majmunske boginje. Ne postoji specifična vakcina protiv ove bolesti, ali je ona protiv malih boginja efikasna u 85 odsto.