Kako se pandemija odrazila na naše potrošačke navike

Pandemija koronavirusa zahvatila je ceo svet i postala je naša stvarnost gotovo cele ove godine. To se duboko odrazilo na način na koji komuniciramo sa ljudima, kako se ponašamo, i kako kupujemo. Naše potrošačke navike u mnogome su promenjene pod uticajem potrebe da se što manje izlažemo rizičnim situacijama odlaska u prodavnicu. Analiziraćemo primere zaokreta u globalnim potrošačkim navikama.

Supermarketi dobijaju primat u odnosu na male radnje

Trka za kupce između malih radnji i velikih supermarketa već dugo je na snazi. Od kako je nastupila globalna pandemija, kupci se trude da sa što manje kupovina pokriju što više svojih potreba i radije se odlučuju za velike nedeljne ili mesečne kupovine. Zbog toga je globalna pandemija izvršila veliki udar na male lokalne radnje, koje već neko vreme zaostaju za velikim supermarketima.

Prelazak na onlajn kupovinu

Onlajn kupovina nekada je postojala kao samo još jedna opcija, za koju se odlučujemo u skladu sa ličnim preferencijama. Sada, sa težnjom da se što je više moguće smanje fizički kontakti među ljudima, sa porastom popularnosti beskontaktnog plaćanja i pojavljivanjem beskontaktne dostave, onlajn kupovina postaje dominantna forma kupovine. Globalne platforme poput Amazona umnogostručile su svoje profite za vreme trajanja ove pandemije, a na domaćem tržištu razvija se sve veći broj pouzdanih platformi kakva je Shoppster, na kojima kupci mogu da kupuju tehniku i kućne aparate bez odlaska u fizičku prodavnicu.

Nagomilavanje

Globalna pandemija je na polju kupovine donela i blagu paniku, posebno u prvim mesecima širenja korona virusa. Ljudi širom sveta ponašali su se kao da sledi apokalipsa i opšta nestašica svega, pa su kupovali zalihe toalet papira, brašna, kvasca, dugotrajnog mleka. Ovo nagomilavanje predstavlja iracionalnu i nepromišljenu reakciju izazvanu strahom. Osim povećane potražnje za brašnom, povećala se i prodaja smrznutih artikala, dok sveži artikli doživljavaju pad prodaje upravo jer naše kupovine više nisu svakodnevne.

Impulsivna kupovina

Dosada zbog vremena koje provodimo u kući odrazila se na to da smo počeli da mnogo više vremena provodimo onlajn – na društvenim mrežama. Poslovni sastanci prebacili su se na platforme kao što je Zoom, a manjak realnih socijalnih interakcija mnogi su počeli da kompenzuju impulsivnom kupovinom onlajn. Sve ono za šta smo bili previše lenji da odemo u prodavnicu postalo je dostupno na onlajn šopovima i mnogi su upravo u ovom periodu počeli da troše više nego ranije.

Kupovina artikala za zaštitu od širenja virusa

Kada su u pitanju potrošačke navike, pored velikog skoka prodaje toalet papira i brašna, umnogostručila se i prodaja dezinfekcionih sredstava svih vrsta. Među njima su sredstva na bazi alkohola i hlora- bilo da su namenjena ličnoj higijeni i dezinfekciji ili čišćenju različitih površina u kući. Pored toga, zaštitne maske su postale najprodavaniji modni aksesoar i brojni modni brendovi i butici su ovo medicinsko zaštitno sredstvo prisvojili i počeli su da prodaju dizajnirane višekratne verzije maski.

Sistematičnost

Pored onih koji kupuju impulsivno ili u strahu nagomilavaju svoje kuće zalihama namirnica i dezinfekcionih sredstava, javljaju se i oni koji su zbog ređih kupovina i fokusa na nedeljne i mesečne kupovine više naučili o svojim realnim potrebama i navikama, pa tako kupovine kod ovog dela populacije postaju daleko racionalnije, zasnovanije na stvarnoj potrošnji i potrebi za robom i namirnicama i samim tim produkovanju manjeg otpada. Ovo dovodi do toga da naše kupovine postaju povoljnije za očuvanje životne sredine i održivije. Mnogi se odlučuju da više kupuju lokalno i od lokalnih proizvođača kako bi ih podržali u ovim teškim vremenima.

Beskontaktno plaćanje i dostava

Plaćanje gotovinom pada u senku plaćanja karticom, pa se tokovi novca sve više prebacuju na beskontaktna plaćanja kako bi se izbeglo dodirivanje i povećanje mogućnosti da se proširi zaraza. Osim toga, i dostava robe često je beskontaktna – kupci artikle plaćaju unapred, onlajn, a dostavljači im pakete ostavljaju ispred ulaznih vrata.

Kao i sve promene, promene u potrošačkim navikama usled korone imaju svoje dobre i loše strane. I pored impulsivnijih kupovina, onda kada strah prođe ostaćemo obogaćeni za racionalniju i promišljeniju kupovinu, a pritom ćemo onlajn kupovinama štedeti mnogo ličnog vremena i resursa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.