Starenje je jedna od neizbježnih stvari u životu. Kako starimo, tijelo doživljava određene promjene – vidljive izvana, ali i neke unutrašnje. Tako se na nama vide znakovi „gravitacije“ – mišići su manje fleksibilni, koža gubi elastičnost, tjelesne funkcije se usporavaju…
Slabi mišići
Nekoliko je očitih promjena koje doživljavaju žene u procesu starenja. Prva se dešava na koži i kosi. Kosa gubi boju, postaje sijeda, poroznija je, slabija, ali ova promjena jedinstvena je za svaku osobu. Koža postaje tanja i gubi elastičnost pa se prije ili kasnije pojavljuju bore. Mišići lica gube snagu i fleksibilnost pa se obrazi, gornja usna i obrve lagano spuste.
S godinama oči pomalo gube vlažnost, odnosno sposobnost proizvodnje suza. Istovremeno, stjenke uha postaju tanje, a membrane unutrašnjeg uha tvrđe.
Prije ili kasnije svaka žena uđe u menopauzu. Osim simptoma poput iznenadnih napada vrućine, promjena raspoloženja i pada nivoa estrogena, dešavaju se još neke promjene – mišićna masa slabi, usporava se metabolizam i lakše se nakupljaju kilogrami, kosti postaju tanje, kognitivne sposobnosti slabe. Manjak estrogena utječe i na krvne sudove, kardiovaskularni sistem, elastičnost vagine…
Procesom starenja srce postaje manje efikasno u pumpanju krvi. U krvnim sudovima, s druge strane, talože se masti. Kao i drugi dijelovi tijela, krvni sudovi postanu manje elastični. Sve ove promjene zovu se tihi ubica, jer mogu dovesti do srčanog ili moždanog udara.
Nestaje snaga
Mišići drže svaki organ i svaku kost na svom mjestu, a nesposobnost mišića da drži kosti na određenoj poziciji i starenje kostiju uzrokuju neželjene i bolne promjene. S otprilike 35 godina kosti postižu najbolju masu. Nakon toga počinju starjeti. Slabi koordinacija, ali i nestaju snaga i moć da radite stvari koje ste nekada s lakoćom mogli.
I cijeli probavni sistem se usporava, kao i metabolizam. Zapravo, uspori se cijelo tijelo i brže dolazi do umora. Tijelo ne može učinkoviti iskoristiti kalorije kako što je nekad moglo.
Kretanje i vježbanje
Kako biste što zdravije starjeli i odgodili promjene, usvojite nekoliko savjeta.
Kardiovaskularne vježbe u kombinaciji s vježbama snage ojačat će mišiće i pomoći vam da održite tjelesnu težinu. Kretanjem ćete ubrzati i metabolizam. Šetajte, jer sa svakih 2.000 koraka sagorijevate 100 kalorija. Hodajte preporučenih 10.000 i izgubit ćete 500 kalorija.
Birajte zdravu hranu. Znajte šta jedete i jedite manje nego prije. Smanjite porcije i čim osjetite da ste siti, prestanite jesti. Jedite voće i povrće, jer dnevno treba pojesti barem deset vrsta voća i povrća da biste dobili dovoljno antioksidanta i vlakana potrebnih za borbu s bolestima i nužnih za dobru probavu. Uz sve ovo, ne zaboravite i piti mnogo vode i dovoljno spavati.
Promjene po decenijama
Ove promjene u tijelu događaju se svakih deset godina.
Od 20. do 30.
– kosti prestaju rasti
– smanjuje se proizvodnja kolagena
– rastu umnjaci
Od 30. do 40.
-pogoršava se tonus mišića
– smanjuje se količina mišićnog tkiva i zamjenjuje se masnoćom
– smanjuje se količina kolagena i elastina
Od 40. do 50.
– smanjuje se broj nervnih ćelija
– nagomilava se masnoća u tijelu
– pogoršava se vid
– kosti i zglobovi postaju krhkiji
– estrogen polako nestaje i žene dobivaju viši krvni pritisak
Od 50. do 60.
– trajno se oštećuju moždane i ostale ćelije
– povećava se rizik od želučanih tegoba
– pogoršava se pamćenje
Od 60. do 70.
– nervni i okusni receptori više ne rade kako treba; postaje teže osjetiti okuse, mirise, pa čak i temperaturu
– glas se mijenja
– smanjuje se funkcija srca
– kosti postaju tanje i moguć je gubitak centimetara u visinu
Od 70. nadalje
– gubitak mišićne mase; ljudi se lakše umaraju i ne mogu obavljati stvari koje su nekad mogli
– smanjuje se udio masnoće u tijelu
– smanjuje se brzina regeneracije; oštećenje kože treba mnogo više vremena da zaraste
– usporavaju se sve tjelesne funkcije (disanje, probava itd.)