Enureza je najčešći oblik primarnog noćnog umokravanja kod zdrave djece poslije pete godine života.
Prema podacima iz svjetske literature u uzrastu od 5 godina svako četvrto dijete ima enurezu. Pri polasku u školu svako deseto dijete se noću umokrava. Sa uzastom se broj djece sa enurezom smanjuje. Tako, u uzrastu od 10 godina 7 odsto djece ima ovaj problem. Slikovitije rečeno u svakom razredu osnovne škole 2-3 djeteta se noću umokrava. Prema svjetskim statistikama 1-2 odsto djece nastaviće noću da se umokrava i u odraslom dobu, piše B92.
Kod djece sa enurezom funkcija mokraćne bešike je potpuno normalna, pražnjenje mokraćne bešike je kompletno ali se dešava, mimo volje djeteta, u snu. Tokom dana, u budnom stanju, djete je suho i nikada nema problema sa mokraćnim infekcijama.
Od brojnih razloga za koje se vjerovalo da su uzrok enureze, danas se zna da su najznačajniji: porodični, odnosno genski faktori, čvrst san, povećano stvaranje mokraće u snu i/ili relatvno manji kapacitet mokraćne bešike.
U bližoj ili daljoj familiji djece sa enurezom, obično postoje i drugi članovi koji su u periodu detinjstva imali isti problem. Zna se da je, ukoliko su se oba rodiitelja noću umokravala kao deca, verovatnoća da će se i njihovo dete umokravati čak 75 odsto. Posljednjih desetak godina identifikovano je nekoliko gena koji su od značaja za nastanak enureze. Što se sna tiče, djeca sa enurezom su ″čvrsti spavači″, teško se razbuđuju. Kod najvećeg broja djece sa enurezom tokom noći postoji povećano stvaranje mokraće. Ovo nastaje kao posljedica poremećaja u ritmu lučenja jednog neuropeptida, vazopresina, koji se luči u mozgu i koji na nivou bubrega reguliše količinu i gustinu stvorene mokraće u snu.
Jedna od najčešćih zabluda vezanih za enurezu je da je enureza posljedica psiholoških problema ili psihološkog profila djeteta. Istina je da djeca sa enurezom, posebno ako se liječenje ne započne na vrijeme te duže traje, imaju brojne psihološke probleme, emotivne i sociološke poremećaje, ali oni su uvek posledica, a ne uzrok enureze. Česta je zabluda da se enureza ne može izliječiti ili da je ne treba liječiti jer će sama prestati.
Enureza se kod najvećeg broja djece može izlečiti. Enureza koja duže traje nosi rizik od razvoja ozbiljnih posljedica na mentalni, emotivni i socijalni razvoj ličnosti djeteta. Djeca sa enurezom se osjećaju različitom od svojih vršnjaka koji se ne mokravaju, te se kod te djece razvija osećaj krivice. Ona pokušavaju da sakriju svoj problem od okoline, povlače se u sebe, postaju nesigurna, izbjegavaju kontakte sa vršnjacima, što vodi u njihovu socijalnu samoizolaciju.
Brojne studije su pokazale da je samopoštovanje djece sa enurezom značajno sniženo ne samo u odnosu na vršnjake bez enureze, već i u odnosu na djecu sa teškim hroničnim bolestima. Ukoliko se sa terapijom započne na vrijeme, svi ovi problemi su prolazni, te se djetetu pruža mogućnost da odraste u psihički zdravu i sociološki dobro adaptiranu osobu. Često se vjeruje i da je enureza posljedica svjesne reakcije djeteta, njegovog bunta ili pokušaja da izvrši pritisak na roditelje kako bi ostvarilo neki svoj cilj. Ovo je jedna od veoma ozbiljnih zabluda zbog koje roditelji, ne rijetko, pribjegavaju kažnjavanju djeteta. Ovo najbolje ilustruje podatak da najveći procenat zlostavljane djece školskog uzrasta čine upravo djeca sa enurezom. Zaboravlja se i da enureza nije problem samo djeteta. To je problem cijele porodice i često razlog za poremećaj odnosa razmjevanja i harmonije u porodici što dodatno ima nepovoljan uticaj na razvoj ličnosti djeteta.
Djecu sa enurezom treba liječiti. Roditelji djeteta sa umokravanjem bi trebalo da se obrate svom pedijatru koji će iz razgovora sa njima i djetetom, na osnovu pregleda i malog broja neinvazivnih ispitivanja utvrditi o kom tipu umokravanja se radi i započeti odgovarajuću terapiju. Optimalno vreme za započinjanje terapije kod djece sa enurezom procjenjuje se individualno, ali liječenje daje najbolje rezultate ako se započne do polaska u školu.
Izbor terapije kod djece sa enurezom zavisi od prirode osnovnog poremećaja koji je doveo do enureze, a savremena terapija zasnovana je na preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i Internacionalnog udruženja za umokravanje. Liječenje se sprovodi pod nadzorom ljekara. Iskustva od preko 30 godina u liječenju preko 8 miliona djece sa enurezom širom svijeta, pokazuju da je primjenjena terapija po dijete bezbedna.