Kako prepoznati promrzlu osobu

Promrzline i pothlađivanje su ozbiljna stanja čije se negativne posljedice mogu spriječiti ukoliko se otkriju na vrijeme i prvi koraci zaštite budu poduzeti.

Važno je biti svjestan promjena na koži koje se događaju zbog izloženosti hladnom vremenu. Promrzline su lokalna akutna oštećenja kože i potkožnog tkiva uzrokovana hladnoćom. Oštećenja nastaju nakon dužeg izlaganja ekstremnoj hladnoći. Najčešće su zahvaćeni periferni dijelovi tijela: nos, uši, prsti, ruke i stopala.

Ozebla koža je tvrda na dodir, blijeda, hladna i na tom području osoba ništa ne osjeća. Ako promrzlu osobu utoplimo, zahvaćena koža će porumenjeti i biti vrlo bolna. U ekstremnim slučajevima mogu nastati mjehuri, gangrena (crno nekrozno tkivo) i dubinsko oštećenje tkiva u tetivama, mišićima, živcima pa i kostima.

Brzina kojom se razvijaju promrzline i stepen njihove ozbiljnosti ovisi o temperaturi, a dodatno utječu i vjetar, stepen vlage u zraku ili stanje periferne cirkulacije osobe.

Promrzline često dolaze u paru s pothlađenošću (hipotermijom), stanjem opasnim po život uzrokovanim izloženosti ekstremnoj hladnoći ili dugoj izloženosti blagoj hladnoći.

Simptomi

Simptomi pothlađenosti uključuju drhtanje, krutost mišića, nadutost lica, slabu
koordinaciju, zbunjenost i niski stepen svjesnosti.

Šta trebate uraditi

Evo šta trebate napraviti u slučaju pojave promrzline i pothlađenosti tijela:

– Promrzlu osobu prenesite u toplu prostoriju i skinite svu tijesnu odjeću koja je steže. Hladne ruke zagrijte između bedara, a stopala ili nos prekrijte i grijte rukama. Ako su promrzline duboke i nastali su mjehuri, nemojte ih bušiti, nego pokrijte sterilnom gazom.
– Ako su stopala zahvaćena promrzlinama, hodanje se ne preporučuje. Smrznuti dijelovi moraju biti imobilizirani na standardni način prve pomoći, ali nikako nemojte stegnuti ud. Ozeblu osobu polegnite, a stopala podignite u viši položaj.
– Nemojte trljati ozeble dijelove tijela snijegom ili rukama, jednako kao i tkaninama umočenim u vrelu vodu, jer ćete tako pogoršati stanje i uzrokovati infekciju.
– Smrznuti dijelovi tkiva ne smiju se naglo grijati vrelom vodom. Prvo ozeblu osobu ugrijte “iznutra” čajem ili toplom supom pa tek onda možete grijati smrznute dijelove tijela toplom vodom (nikako vrućom – temperatura neka bude oko 15 stepeni).

Nakon ukazane prve pomoć, nemojte gubiti vrijeme – odmah potražite ljekarsku pomoć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.