“Pompofobija” je strah u pasa i mačaka uzrokovan glasnim zvukovima petardi, slavljeničkih raketa i ostalih pirotehničkih naprava.
Strah kod pasa i mačaka je prirodni odgovor koji ih priprema da pobjegnu od opasnosti u sigurnost. Kod pasa strah od glasnih zvukova je uobičajeni, a studije su pokazale da čak 49% pasa ima neku vrstu straha od jakih zvukova, a tek ih se 4% oporavi od toga sami od sebe. Psi imaju nevjerovatan sluh, zato doživljavju glasne zvukove puno intenzivnije od nas ljudi.
Za životinje petarde i vatrometi mogu biti strašno iskustvo, ali mi im možemo pomoći da se osjećaju ugodnije u tim za njih stresnim vremenima.
Nije poznato kada se kod psa razvije strah od petardi, vatrometa, grmljavine i ostalih glasnih zvukova, ali se može pokušati spriječiti tako da mu, kada je štene, pustite zvukove vatrometa i stvorite mu pozitivno iskustvo. Ostavite glazbu vatrometa u pozadini, a s njim se igrajte i radite sve normalno kako bi inače. Počnite s tihim tonom, pa pojačavajte da se pas postupno navikne. Ključ je samo ostati pozitivan i pokazati psu da je to potpuno normalno. Također pomoći će ako se vi ne bojite zvuka petarde kada počne sezona pucanja, ako pas vidi da se vi bojite i on će se, pogotovo dok je mlad.
Što trebate napraviti?
Neka vaš pas ili mačka ima mjesto u kući gdje se može skriti i kojem će uvijek imati pristup. To, na primjer, može biti mjesto ispod namještaja, u nekom ormariću, a možete ga prirediti i u najtišoj prostoriji u vašem domu. Imate li psa, ostavite mu u toj prostoriji njegove igračke kako bi je povezivao sa sigurnošću, bezbrižnošću i uživanjem te će iz tog razloga kad čuje vatromet otići upravo na to mjesto. Macama će biti dovoljno da se skriju ispod stola ili kreveta ili u neki miran kut.
Ako se pas boji nemojte ga tjerati u šetnji kada padaju petarde, to je za njih stres, a vi mu morate biti osoba od povjerenja i netko tko će mu dati sigurnost. Prošetajte svog ljubimca rano ujutro i napravite dužu šetnju, u slučaju ako kasnije ne budete mogli. Izbjegavajte večernje šetnje ili ga izvedite kasno kada prestane pucanje. Cilj je da mu smanjite tjeskobu i nervozu.
Kada je vaš ljubimac uplašen nikada ga zbog toga nemojte kažnjavati ili vikati na njega jer ćete tako samo pogoršati situaciju.
Kaveze, krletke ili druge nastambe u kojima borave vaši ljubimci djelomično prekrijte dekama tako da je jedan dio dobro zaštićen od zvukova. Pazite da životinja i dalje može gledati van. Osigurajte ljubimcu dodatnu prostirku u koju se može skriti.
U novije vrijeme na tržištu lijekova pojavili su se preparati za rješavanje bihevioralnih problema, a zasnivaju se na aktivnosti serotonina. No, takvi lijekovi (CalmAid, Calmex) ne uzrokuju sedaciju pa se trebaju početi davati nekoliko dana prije očekivanog stresa kako bi njihovo djelovanje bilo zadovoljavajuće.
U većini slučajeva, ti su lijekovi preblagi i ne uspijevaju suzbiti paničnu tjelesnu reakciju životinje. No zato lijekovi poput standardnih antidepresiva za ljude i blagih sedativa (diazepam, amitriptyline) polučuju zadovoljavajući učinak. Takvi se lijekovi daju sat vremena prije očekivanog stresa. Izdaju se na privatni veterinarski recept i podižu u ljekarni za ljude. Nije preporučljivo davati te lijekove bez savjetovanja s veterinarom koji je upoznat sa zdravstvenim statusom životinje te može prilagoditi dozu za dotičnu životinju. Od veterinarskih lijekova, tu je učinkovit lijek acepromazine (Sedalin), koji se prije proizvodio u obliku tableta, a danas postoji samo kao gel. Međutim, taj lijek uzrokuje jaku sedaciju životinje – od nje će spavati kao zaklana oko 6 sati. To nije uvijek prihvatljivo za vlasnike koji ne vole vidjeti svoju životinju tako drogiranu bez veze.
Jedno je pravilo za sve lijekove koji se koriste za rješavanje bihevioralnih problema, a to je da se trebaju dati prije početka djelovanja stresora. Kad govorimo o Badnjaku ili Staroj godini, to znači da ih treba dati u ranim popodnevnim satima, piše Jutarnji.