Da se uveče ne biste prevrtali po krevetu i gledali u plafon jer ne možete da zaspite, pokušajte kada legnete da uradite nekoliko vežbi koje će da vas opuste i uspavaju.
Pre toga, poželjno je da se istuširate malo toplijom vodom i popijete šolju čaja od nane ili matičnjaka.
Naravno, ukoliko je nesanica hroničan problem potreban je savet lekara koji može da vas uputi na dodatna ispitivanja kod neurologa.
Dugotrajna nesanica nosi veliki rizik za razvoj ozbiljnih poremećaja zdravlja. Prvi u nizu je skok pritiska, koji je rizičan jer je nekotrolisan. Klinička praksa je pokazala da se on dešava upravo noću i da pacijent obično ne oseća simptome zbog posledica iscrpljenosti. Druga posledica nesanice je ubrzan srčani rad do koga dolazi usled povećane koncentracije hormona. Njihove veće količine u krvi javljaju se u vreme kada je organizam noću u stanju budnosti umesto da se odmara. Dugoročan disbalans hormona narušava vrednosti “centralnog” hormona – insulina što pacijenta može da uvede u dijabetes.
Za dobar san važna je i “rutina spavanja” a to znači da na spavanje uvek odlazite u isto vreme, budite se u isto doba dana i ne dremate u popodnevnim satima.
Probajte da primenite nekoliko predloženih vežbi koje pomažu da lagano utonete u san.