Svako od nas povremeno doživi poremećaj spavanja, bilo da ne možemo zaspati ili se budimo tokom noći i po nekoliko puta, ustajemo prije zore.
Svaka izgubljena noć čini nas bezvoljnima ili mrzovoljnima, iscrpljenima, slabima, bez energije i motivacije.
Mnoge situacije u životu mogu nam oduzeti miran san, a najčešće je riječ o emocionalnim stresovima: prevelika sreća, tuga, strah, životne situacije koje nas u tom periodu intenzivno opterećuju.
No, krivci za nesanicu mogu biti i buka, promjena mjesta spavanja, zdravstvene tegobe, kao što su žgaravica ili prehlada, uzimanje nekih lijekova i mnogi drugi.
Nesanica je češći problem kod žena, posebno onih koje su u menopauzi. Pa ipak, ma koliko nas ovakve nesanice umarale, riječ je uglavnom o povremenim, kratkotrajnim i prolaznim epizodama koje nestaju čim se ukloni njihov uzrok. No, što učiniti ako nesanica nije samo kratkotrajni poremećaj, već se ponavlja iz noći u noć i tako danima i sedmicama?
U tom slučaju riječ je o hroničnoj nesanici, poremećaju koji zahtijeva liječenje.
Uzrok hronične nesanice može biti neka druga postojeća bolest, kao što su psihičke bolesti, kardiovaskularne, bolesti dišnog sistema ili hronični bol.
Hronična nesanica, također, može utjecati i na veću mogućnost razvoja drugih bolesti, kao što su depresija, povišeni krvni pritisak, pretilost i dijabetes.