Postoji nekoliko promjena koje možete da uardite, ali smanjivanje osjetljivosti zuba nije uvijek brz i jednostavan postupak. Kako starimo, zubi postaju osjetljiviji zbog niza razloga, a neki su ozbiljniji od drugih.
Mogući razlog pojačane osjetljivosti zuba je promjena uobičajene paste za zube, vodice za zube ili činjenice da ste počeli da koristite proizvod za izbjeljivanje zuba.
Takvi proizvodi mogu da djeluju prilično abrazivno, pa ako ste nedavno počeli da koristite neki novi proizvod i primijetili ste pojačanu osjetljivost zuba, probajte da se vratite starom brendu kako biste vidjeli da li se osjetljivost smanjila.
Takođe, raspitajte se koje su najbolje paste za zube za vaše specifične potrebe.
Drugi dobar korak koji možete preduzeti je smanjenje unosa kafe i druge kisele hrane i pića ili hrane čiji je produkt stvaranje kiseline, poput paradajza, limuna i gaziranih napitaka.
Kiselina u navedenim namirnicama “troši” zubnu gleđ pa se tako pojačava osjetljivost zuba. Naravno, to ne znači da treba u potpunosti da prestanete s konzumiranjem određenih namirnica, već jednostavno popite čašu vode nakon jedenja, kako biste isprali kiselinu koja se zadržava na zubima nakon obroka.
Takođe, nemojte prati zube barem 30 minuta nakon ispijanja jutarnje kafe. Naime, tada je nivo kiseline u vašim ustima najveći, a gleđ je sklonija oštećenju, pa četkanje zuba može da donese više štete nego koristi.
Drugi trik koji možete koristiti je upotreba slamke uz gazirane napitke, jer tako kiselina ne završava direktno na vašim zubima.
Ako vam ni jedan od ovih savjeta ne pomogne pa i dalje imate pretjerano osjetljive zube, posjetite svog stomatologa kako biste otkrili da li se krije neki drugi problem, poput okrnjenog zuba, karijesa ili otvorenog korijena zuba.