Kako ćemo spriječiti kvarenje zuba i bolest zubnog mesa

Ako se mlječni zubi ne njeguju, oni se kvare i ispadaju prije nego što treba, tj. prije šeste godine života. Zbog toga se čeljust deformira i trajni zubi krivo rastu, piše “Savjetnica“.

Osim toga, djeca – zbog bolova loše žvaću hranu, pa imaju smetnje u probavi, a ako im pojedini zubi ispadnu, ne mogu izgovarati pojedina slova. Ta im poteškoća može ostati i kasnije, tj. i kad im izrastu trajni zubi. Zube treba temeljito očistiti barem dva puta na dan. Zubna četkica ne smije biti predugačka, već njena dužina mora biti takva da četkanjem čisti površinu od najviše dva zuba. Dječja četkica mora biti manja od četkice odraslog, jer prevelikom četkicom ne mogu se očistiti sva ona mjesta na kojima se nečistoća taložio.

Nečistoća se najviše zadržava između zubi i na granici između zubi i zubnog mesa. Ta se mjesta najbolje čiste kružnim pokretima četkom po vanjskoj i unutarnjoj površini zubi. Najprije treba četkati gornje zube sa strane usana (vanjska strana), od lijeve strane prema desnoj , zatim to ponavljati na nepčanoj strani (unutarnja strana). Na kraju se četka grizna površina zuba. To se ponavlja i na donjim zubima. Četkanje zubi traje oko tri minute. Nakon toga treba usnu šupljinu dobro i sprati vodom a četkicu oprati i osušiti da se u njoj ne zadržavaj u bakterije .

Što se tiče izbora zubne paste, treba naglasiti da se za djecu preporučuje ona zubna pasta koja sadrži prikladne antiseptike i izabrane spojeve fluora. Naročito je važna njega usta i zubi u toku trudnoće . Postoj i neosnovano vjerovanje da žena u vrijeme trudnoće ne smije liječiti ni vaditi zube, jer će to tobože škoditi djetetu. Vjerovanje je potpuno krivo i neosnovano.

Za vrijeme trudnoće, zbog djelovanja žlijezda s unutarnjim lučenjem, nastaju promjene i na sluznici usne šupljine. Zbog toga je zubno meso otečeno, s klono krvarenju i osjetljivo, te se tako lakše kvare zubi . Da bi se to spriječilo, potrebno je posebnu pažnju obratiti održavanju higijene usne šupljine i kontroli zubi kod zubnog liječnika.

I u pubertetu se javljaju slične promjene, pa zbog djelovanja žlijezda s unutarnjim lučenjem također dolazi do promjena na zubnom mesu, kao i u trudnica. Posljedice su opet kvarenje zubi i promjena na zubnom mesu, a nije rijedak ni neugodan zadah iz usta. I psihičke promjene, koje nastaju u tom životnom razdoblju, mogu biti razlog da dijete postaje nemarno u osobnoj higijeni, zanemaruje već stečene higijenske navike, pa se tako odnosi i prema zubima.

S djecom koja su već od druge godine života naviknuta na četkanje zubi obično ima manje problema, jer su potpuno usvojila tu naviku. No i njih treba poticati i upućivati na važnost održavanja čistoće i njege zubi za njihovo zdravlje. S onima koja tu naviku nisu do kraja usvojila treba se malo više potrudi ti da bi se pridobila na to da vode brigu o zdravlju svoj ih zubi i njihovom redovnom čišćenju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.