Najbolji turski pide je pravi vrlo lako, ne treba vam mnogo novca, a nećete poći da prestanete da ga jedete kad probate!
Turski pide je svojevrsni specijalitete ovog naroda kome gotovo niko ne može da kaže “ne”. Veoma interesantno izgleda, priprema je vrlo jednostavna, ukusom osvaja na prvi pogled. Svi koji su ga probale, kažu da je bolji od pice na koju smo na navikli, pa proverite i vi!
Sastojci:
400 ml mlijeka,
100 ml ulja,
1 kašika šećera,
1 kašika soli,
10 g suhog kvasca,
2 cijela jaja,
850 +50 g mekog brašna.
Nadjevi mogu biti razni:
sir,
jaja “na oko”,
kaškavalj,
šunka,
pečurke…
Priprema:
U nekih 150-200 ml toplog mlijeka razmutiti šećer, kvasac i kašičicu brašna. Ostaviti da nadođe dok pripremimo ostale sastojke.
Oko 400 g brašna staviti u posudu za mešenje pa dodati so i izmiješati. Dodavati zatim redom sastojke. Preostalo mlijeko, skoro sve ulje (ostaviti 2 kašike za kraj), jedno jaje i jedno bjelance (žumance isto ide za kraj) i nadošao kvasac dodati u brašno. Umijesiti tijesto koje se nelijepi za ruke, ili se lijepi vrlo malo od 850 g brašna.
Pouljiti sa onim ostavljenim uljem, malo premjesiti i ostaviti tijesto da raste sat do sat i po na toplom mjestu.
Nadošlo tijesto premijesiti, pa podijeliti na 8 dijelova (ili koliko hoćete da dobijete i da li želite veće ili manje). Svaki dio testa oblikovati u lopticu. Ne valjati testo predugo kako ne bi postalo žilavo i teško za ravlačenje, ali ako se to i desi samo ostavite loptice da odstoje 10 minuta i opustiće se.
Razvući svaku lopticu gore – dole, a malo i sa strane. Staviti nadev po želji (primjere pogledajte u videu na kraju teksta). Na kraju samo saviti ivice ka unutra, a krajeve tijesta pritisnuti u špic da se dobije oblik čamca.
Ostavimo 30-ak minuta da odstoje (prva tura) dok punimo drugu. Premazati preostalim žumancetom i uključiti rernu da se zagrije na 200 stepeni.
Peći 15-20 minuta. Pogledajte poslije 15 minuta da vidite da li treba još da se peče, da ivice lijepo porumene.
(Stil)