Skrnavljenje srpskih grobova na Kosovu uslijedilo je kao odgovor na uklanjanje spomenika albanskim borcima u Preševu. Opšti je stav da se ne mogu ponoviti nemiri iz marta 2004. godine.
Povodom najnovijih incidenata u kojima su oskrnavljeni srpski grobovi na više lokacija na Kosovu, a kao reakcija na uklanjanje spomenika albanskim borcima bivše OVPMB u Preševu, politički analitičar Belul Beqaj ocjenjuje da kosovske institucije nisu reagovale kako treba:
„Mislim da je bila potreba da se aktiviraju u skladu sa stepenom rizika koji je postojao, samim tim što smo imali neke indikatore koji će značiti promjene ukoliko srpske vlasti uklone spomenik. Imamo i još jedno iskustvo iz 2004. godine, tako da je, ipak, trebalo malo opreznije da se postupi u skladu sa novonastalim okolnostima.“
Beqaj za Dojče vele kaže da posljednja dešavanja pokazuju nezrelost i upozorava da bi bilo pogubno ponavljati već viđene „predstave“: „Mislim da se vraćamo već viđenim scenarijama i dokazujemo da se nismo opametili i da smo u stanju da iste stvari ponovimo sto puta. To je dokaz naše nezrelosti i vjerovatno animoziteta jednih prema drugima, zbog toga što se jedna tendencija pokušava osporiti drugom koja izaziva lančani sistem posljedica. Mislim da je pogubno, ukoliko nastavimo sa već viđenim predstavama.“
Ivanović: Nemiri iz 2004. se ne mogu ponoviti
Za Olivera Ivanovića, bivšeg državnog sekretara u Ministarstvu za Kosovo Vlade Srbije, posljednja dešavanja pokazuju da kosovska strana ili ne želi ili ne može da kontroliše situaciju na terenu i da je zato neophodno pojačano prisustvo međunarodne zajednice na Kosovu.
„Mislim da prištinske institucije ne pokazuju tu želju i tu energiju, kako je pokazuju na drugim planovima i drugim poljima, da spriječe takve nezakonite aktivnosti. Čini se da protiv Srba još uvijek sve može i sve je dozvoljeno. To je ono što me ozbiljno brine, jer smo na početku 21. vijeka i svakodnevno smo u prilici da čujemo te, rekao bih, vrlo proevropske izjave pojedinih albanskih zvaničnika, ali ne vidim njihovo djelovanje na terenu“, kaže Ivanović.
Iako kritikuje kosovske zvaničnike, Oliver Ivanović ne misli da se nemiri iz marta 2004. godine mogu ponoviti zato što su danas drugačije okolnosti: „Ovo pokazuje da se na više mjesta u isto vrijeme organizuju napadi na nadgrobne spomenike, na crkve. Pokazuje se ipak neki oblik sinhronizacije, što znači da ta organizacija ili te organizacije postoje, ali nemaju onu političku klimu koju su imali 17. marta 2004. godine.“
Da li će biti posljedica po dijalog?
Analitičar Beqaj smatra i da posljednja dešavanja nisu tako naivna da se ne bi mogla odraziti na dijalog Kosova i Srbije u Briselu: „Kao što sam rekao, to je vraćanje unazad, i mislim da je to jedan ozbiljan signal da mi postajemo meta za razne eksperimente koji se rade na Kosovu i u Srbiji. Vjerovatno smo sui generis po toj sklonosti da budemo uvijek meta onih koji su raspoloženi da se nešto dogodi sa njihovim, a ne interesima onih koji žive na Kosovu, odnosno u Srbiji.“
Oliver Ivanović, jedan od političkih predstavnika Srba sa sjevera Kosova, ne misli da će biti posljedica po dijalog, zato što su obje strane svjesne njegove važnosti: „Osim toga, mislim da Priština po tom pitanju ne odlučuje baš samostalno, tj. da su ambasade u Prištini dovoljno uticajne na institucije i na pojedince u Prištini, da im neće dozvoliti da naprave takvu egzibiciju koja bi mogla da vrati stvari, ne na početak, nego unazad, što bi bilo velika šteta i velika opasnost po stabilnost čitavog regiona.“
Izvor: DW