Jezive slike oštećenih pluća pušača, uništenih zuba, pa čak i kompletne fotografije ljudi oboljelih od nekog oblika tumora zbog pušenja, u naredne dvije godine trebalo bi da se nađu na svakoj paklici cigareta u Srbiji. To je samo jedna od mjera predviđenih akcionim planom kontrole duvana koji čeka na usvajanje.
Ako Vlada Srbije uskoro usvoji ovaj plan, sa čijom realizacijom inače uveliko kasni, uslijediće povećanje cijene cigareta kroz akcize i poreze, kao i zabrana pušenja na svim javnim mjestima.
Sva duvanska pakovanja bila bi iste boje, a na njima ne bi smio da piše naziv proizvođača, već samo naziv vrste cigareta i to sitnim slovima. Sa obje strane paklice nalazila bi se slika patološki oštećenih organa pušača.
Ljekari su saglasni da bi upozoravajuće fotografije dale najveći efekat, ali da se ne smije odustati ni od drugih predloženih mjera prevencije.
– Slikovna upozorenja pokazala su se kao efikasna u Australiji koja već godinu dana ima paklice sa takvim fotografijama. Ipak, prva mjera koja je predviđena akcionim planom je zabrana pušenja na svim javnim mjestima. U zemljama gdje se ovo primjenjuje, već nakon godinu dana došlo je do smanjenja infarkta miokarda za 15 odsto i smrtnost je generalno smanjena – priča dr Srmena Krstev, član nekadašnje komisije za prevenciju pušenja.
Ta komisija Ministarstva zdravlja je, međutim, raspuštena, čak se ne zna kada će se formirati nova.
Pojedini proizvođači duvana juče nisu željeli da komentarišu predložene mjere, jer ih, kako su naveli, niko iz Vlade nije ni obavijestio o njima.
Srđan Lazović, direktor za korporativne i regulatorne poslove “Britiš-ameriken tobaka”, kaže da bilo kakve buduće izmjene regulative moraju biti donijete na bazi dijaloga Vlade i domaće duvanske industrije.
– Vjerujemo da će tako i biti, imajući u vidu značaj duvanske industrije Srbije na njen budžet, zapošljavanje i učešće od 2,6 odsto u BDP-u. U dijalog bi morale da se uključe i druge povezane sfere privrede – uzgajivači duvana, sektor maloprodaje i ugostiteljski sektor – kaže Lazović.
Inače, poseban odjeljak nacionalnog programa borbe protiv kardiovaskularnih bolesti predviđa da se do 2020. stavi zabrana na otvaranje novih proizvodnih pogona za preradu duvana, kao i da se izvrši postepena zamjena poljoprivrednih površina pod duvanom drugim isplativim kulturama.