Automobili, vozovi i autobusi bez vozača postat će uobičajena pojava. Štaviše, tehnologija napreduje tolikom brzinom da stručnjaci predviđaju zakone koji će limitirati njenu upotrebu.
Roboti će raditi u bolnicama, pomagati ljekarima tokom operacija i “učiti” posmatranjem, čistiti sale pa čak i praviti društvo korisnicima domova za starije i nemoćne osobe. Štaviše, moći će “živjeti” sa starijima i pomagati i u svakodnevnim radnjama poput uzimanja lijekova, kuhanja i čišćenja te će moći članovima porodice dojaviti problem u slučaju njihove bolesti ili pada.
Stručnjaci tvrde da će tehnologija koju trenutno koristimo na mobilnim telefonima i drugim “pametnim” uređajima toliko napredovati da će dramatično uticati na svakodnevni život.
Neki naučnici idu toliko daleko da tvrde kako će u sljedećih deset godina biti moguće kupiti kartu za putovanje zemljom, morem i zrakom ili javnim transportom, a svim navedenim upravljat će računari i roboti umjesto živih vozača.
Phil Williams, britanski državni savjetnik za robotiku kaže da kompanije poput Applea, Googlea i Ubera već ulažu milionske iznose u ovu tehnologiju te je samo pitanje dana kada će ona postati realnost.
Među prvima bi trebali biti uvedeni-dronovi dostavljači, koji će na kućni prag građanima dostavljali lakše pakete, kao i lijekove i hranu u zabačena područja. Posebno će to biti korisno u odsječenim krajevima tokom prirodnih katastrofa. Google ih već uspješno testira u zabačenim djelovima Australije.