Banane (Musa) su rod zeljastih voćka iz porodice banana (Musaceae), jedna od najstarijih kultiviranih biljaka. Drvolika je izgleda s velikim listovima na vrhu, kojima je u sredini velik cvjetni klas. Iz podraslih plodnica cvjetova razvijaju se mesnati plodovi, u većine uzgajanih vrsta bez sjemenki pa se razmnožavaju korjenovim reznicama i korjenovim omladcima. Plodovi su bogati ugljikohidratima (5%) i bjelančevinama (20%).
No je li istina da je sve oko nas radioaktivno, čak i hrana koju jedemo? Možda ste čuli da su banane blago radioaktivne, ali što to zapravo znači? I unatoč tome što nismo superheroji, jesu li ljudska tijela također radioaktivna?
Prije svega, treba napomenuti da postoji razlika između radijacije i radioaktivnosti.
Radijacija ili zračenje jest prijenos energije koja putuje kroz prostor od jedne točke do druge, bilo u obliku valova ili čestica. Svakodnevno smo izloženi zračenju iz raznih prirodnih i umjetnih izvora.
Radioaktivnost je pak svojstvo kemijskih elemenata da spontano prelaze u druge elemente i pritom zrače nevidljive čestice i zrake velike energije (alfa, beta i gama).
Kozmičko zračenje Sunca i svemira, zračenje stijena i tla, kao i radioaktivnost u zraku koji udišemo te u hrani i vodi, izvori su prirodnog zračenja.
Banane su čest primjer prirodnog izvora zračenja. Sadrže visoke razine kalija, a mala količina toga je radioaktivna. Međutim, nema potrebe da se odreknete svog smutija od banane. Količina zračenja je iznimno mala i daleko manja od prirodnog pozadinskog zračenja svemira kojem smo svakodnevno izloženi.
Umjetni izvori zračenja uključuju medicinske tretmane i rendgen (X-zrake), mobilne telefone i dalekovode. Uvriježeno je pogrešno mišljenje da su umjetni izvori zračenja opasniji od prirodnog zračenja. Međutim, to jednostavno nije istina.
Ne postoje fizička svojstva koja umjetno zračenje čine drugačijim ili štetnijim od prirodnog zračenja. Štetni učinci povezani su s dozom, a ne izvorom iz kojega dolazi izloženost.
izvor dnevno.hr