Uredan raspored – odlazak u krevet u isto vrijeme i svakodnevno buđenje u isto vrijeme – može značajno povećati stope uspjeha, piše MailOnline.
Naučnici vjeruju da količina sna mijenja razine određenih hormona koji utiču na plodnost te sumnjaju da su navike spavanja snažno povezane sa stilom života, uključujući prehranu, vježbanje i navike pijenja koje u konačnici utiču na reproduktivne sposobnosti.
U studiji provedenoj na 656 žena koje su se podvrgnule umjetnoj oplodnji, utvrđeno je da su žene koje su spavale između sedam i osam sati imale 25 posto veću vjerovatnost da zatrudne od onih koje su spavale devet ili više sati. Jednako tako su imale 15 posto veću vjerovatnost da zatrudne od žena koje su spavale manje od sedam sati noću.
Godinama stručnjaci savjetuju odraslim osobama da spavaju između sedam i devet sati svake noći, budući da se tako smanjuje rizik od srčanih bolesti, pretilosti, određenih vrsta raka, pa čak i demencije. No dosada je vrlo malo istraživanja proučavalo učinak sna na plodnost.
Previše sna, objašnjavaju, povećava razinu hormona prolaktina koji utiče na plodnost, dok će žene koje premalo spavaju bilježiti više razine hormona stresa poput kortizola, koji imaju sličan negativan uticaj na reproduktivne sposobnosti.
Dodaje se da san, kao i izloženost svjetlu, ima značajan uticaj na reproduktivne funkcije kod životinja.