Predsjednik Narodne stranke i bivši ministar vanjskih poslova Srbije je u intervjuu za bečki ”Standard“ govorio o crtanju novih granica na Balkanu, opasnostima koje to donosi te ulozi Evropske unije.
Na pitanje – Kakvu ulogu imaju konsultanti koje plaćaju agencije Vlade Srbije, a koji rade za razmjenu teritorija, kao što je Wolfang Petritsch, zaposlenik advokatske kancelarije Lansky, Ganzger i partner, Jeremić odgovara:
– Gospodin Petritsch radi na tome na nivou EU. Tony Blair, kao bivši britanski premijer, radi na svim nivoima i u svim kontekstima. U Americi to je iz Trumpovog okruženja Corey Lewandowski, koji je radio u predsjedničkog predizbornoj kampanji i koji vodi konsultantsku firmu u Washingtonu, što je kontroverzno, jer ona ne daje transparentno račun svojim klijentima. Lewandowski se sa Vučićem sastao u Beogradu i propagirao je podjelu Kosova u Washingtonu. On je službeno angažovan od Republike Srpske, ali je lobirao za podjelu Kosova (zvanično jedna kompanija, koja je registrovana pod njegovom adresom, radi kao agent SNSD-a, vladajuće stranke u RS). Alexander Soros pokušava da ubijedi sve predstavnike Demokrata u SAD-u u podjelu Kosova, kaže Jeremić.
Jeremić je još izjavio da Srbija više nije demokratska država, nego „korumpirana autokratija“ u kojoj je predsjednik Vučić prigrabio sve poluge moći dok u potpunoj tajnosti pregovara o precrtavanju granica u regionu.
“Ne mogu se, međutim, graditi regionalna stabilnost i dobri odnosi među narodima huškačkom retorikom kojom se građani okreću jedni protiv drugih. Nije loše kada su ključni ljudi na položajima dobri prijatelji – recimo poput Aleksandra Vučića, Hašima Tačija i Edija Rame – ali ako se svi ostali svađaju, onda se situacija prije ili kasnije otrgne kontroli”, rekao je Jeremić za ”Standard“.
On je podsjetio da je tako bilo i početkom devedesetih, kada su Milošević i Tuđman bili u bliskim privatnim odnosima i iza zatvorenih vrata pregovarali o podjeli Bosne i Hercegovine, što se završilo potpunom katastrofom.
Upitan da li će Vučić i Thaci ove godine postići sporazum koji podrazumjeva razmjenu teritorija, Jeremić je odgovorio da je, po njegovom mišljenju, vjerovatnoća da se to dogodi 50 posto, jer tome postoji jaka opozicija, i kod Srba i kod Albanaca.
„Takvom riješenju se protivi većina građana u Srbiji, kao i Srpska pravoslavna crkva. Volio bih da se i evropska javnost okrene dugoročnim perspektivama umjesto brzopletim rješenjima. Upravo zato su važni javna rasprava i transparentnost“, rekao je Jeremić.
Na pitanje zašto su EU i SAD zanemarili demokratske principe na Balkanu, Jeremić je odgovorio da se važna promjena dogodila u evropskoj birokratiji.
„Odlazeća administracija je u nedostatku opipljivih spoljnopolitičkih uspjeha, htjela da proglasi brzu diplomatsku pobjedu na Balkanu. Mnogi predstavnici EU znaju da je precrtavanje granica recept za obnovu nestabilnosti u regionu, ali pošto ne namjeravaju da ga u bliskoj budućnosti integrišu, ne uzbuđuju se previše zbog rizika koji to nosi“, zaključio je Jeremić.