Odmah po potpisivanju Sporazuma o razgraničenju 26. avgusta u Beču, u Rožajama i Peći se počelo sa potpisivanje peticija. Stručni ljudi u Rožajama tvrde da smo izgubili sve pristupe najvrjednijem turističkom potencijalu opštine – planini Hajli, visoravan Derman do, pješačku stazu i jedini put kojim se autom moglo stići do planine. Izgubljen je i teren koji je po mišljenju stručnjaka bio idealan za skijalište.
Očigledno, da bi se narod smirio, Opština Rožaje je javnosti obećala da će organizovati sastanak sa Milanom Paunovićem, načelnikom Odjeljenja za integrisano upravljanje granicom, kako bi im bili predstavljeni detalji Sporazuma u čijem razmatranju, iako se radilo o rožajskim granicama, rožajska Opština za tri godine nije nijednom učestvovala. Do sastanka, bar po našim saznanjima, nije došlo, a posljedica najavljenog sastanka je samo smirila pokušaje naroda da se novonastali problem budućeg rožajskog turizma riješi ili makar u državi aktuelizuje. Od najavljenog sastanka, od kojeg se očekivalno mnogo, iz Rožaja se povodom nove granice na Hajli niko nije oglašavao.
Nada da će greška ipak biti ispravljena je najavljeno novo razgraničenje. Kako na Kosovu tvrde, buduću granicu između Crne Gore i Kosova “nacrtaće” stručnjaci iz EU i SAD, koje je Priština pozvala u pomoć pošto je opozicija žestoko protestovala zbog načina na koji je dogovorena demarkacija te granice. Premijer Isa Mustafa je, prištinskoj televiziji RTV21, rekao da će ekspertima iz Amerike, Evropske unije i, moguće, Velike Britanije na raspolaganju biti svi dokumenti kojima raspolaže Priština, uključujući i zamjerke koje je prethodnih mjeseci iznosila opozicija, smatrajući da je dogovor sa Podgoricom načinjen na štetu Kosova.
“Strani stručnjaci će vidjeti da li su napravljene greške, a s naše i cnogorske strane postoji spremnost da se greške isprave”, rekao je Mustafa.
Vlada Crne Gore nedavno je izrazila spremnost za preispitivanje granica sa Kosovom iako je sporazum o razgraničenju potpisan u avgustu mjesecu u Beču. Inače, opozicija Kosova mjesecima traži poništavanje kako ugovora sa Crnom Gorom oko granica tako i ugovora sa Beogradom o formiranju Zajednica srpskih opština.
„Nije bilo potrebno vršiti pritisak na Podgoricu, oni su shvatili problem i kao uređena država, poručili da su spremni da isprave greške, ukoliko one postoje. Očekujemo da država rasformira komisiju za demarkaciju, formira novu i isprave grešku na Čakoru“, kazao je Haradinaja a prenose mediji u regionu.