Javna administracija koči viznu liberalizaciju za Kosovo

Vizna liberalizacija podrazumijeva slobodno kretanje unutar zemalja Evropske unije. Iako većina balkanskih zemalja nisu članice unije, skoro sve su dio šengen zone, osim Kosova. Interes Kosova je smanjenje broja ilegalnih azilanata, jer je to važan kriterijum za viznu liberalizaciju sa Evropskom unijom, poručuju iz Vlade Kosova. S druge strane, poznavaoci prilika procesa evropskih integracija kažu da Kosovo na tom putu ima nekoliko prepreka, od kojih je najveća reforma javne administracije.

Kosovo ne bi trebalo da ostane jedina zemlja na Balkanu čijim je građanima za putovanje u EU potrebna viza, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Kosova Skender Hyseni, dodajući da bi ubrzanje procesa vizne liberalizacije koristilo i zemljama Evropske unije.

“Kosovo je ispunilo 90 odsto kriterijuma za liberalizaciju viznog režima, čak više i od zemalja u regionu čiji građani putuju bez vize. U interesu Kosova je da se broj azilanata smanji, jer borba protiv ilegalnih azilanata je važan kriterijum u procesu liberalizacije viznog režima. Liberalizacija viznog režima unaprediće kontrolu i spriječiće ilegalnu migraciju”, tvrdi Hyseni.


Da je Kosovo ispunilo veći deo potrebnih obaveza za prijem u šengen zonu, ne smatra profesor evropskog prava Avni Mazreku, koji tvrdi da postoje brojni tehnokratski aspekti koje Kosovo mora da ispuni na putu ka viznoj liberalizaciji.

“Mnogo je urađeno, ali još više mora da se uradi. Kada govorimo o viznoj liberalizaciji, ali i o kompletnom procesu pridruživanja Kosova Evrpskoj uniji, glavni problem je nedostatak političke volje da se ispune kriterijumi, koji nisu izmišljeni samo za Kosovo, već su uslovi za sve zemlje koje su prošle kroz ovaj proces. Lično mislim, da je jedan od najvećih problema u ovom procesu potreba za reformom javne administracije, koja je izvor svih drugih problema Kosova, jer ogroman broj zaposlenih u javnom sektoru koči razvoj privatnog sektora. Ako pažljivo pročitamo izvještaj Evropske komisije o napretku Kosova ka EU, jasno se vidi da nema napretka u reformisanju javne administracije, koja vladajućim partijama služi kao mehanizam za prikupljanje glasača, zato mislim da je ovo sistem unutar sistema, što je glavna prepreka”, poručuje Mazreku.

Profesor Mazreku smatra da ilegalna migracija građana Kosova koči proces vizne liberalizacije. Masovni odlasci građana Kosova pokazuju da nijedan od glavnih kiterijuma nije ni približno ispunjen, tvrdi Mazreku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.