Mogu li bakterije probavnog sistema utjecati na krvni tlak? Novo istraživanje pokazuje da veza definitivno postoji.
Naučnici The Johns Hopkins University i Yale University su proučavajući miševe došli do zanimljivih rezultata koji ukazuju na to da bakterije probavnog sistema imaju važnu ulogu u regulaciji krvnog pritiska.
Studija je provedena na miševima te kulturama razvijenim u laboratoriju prilikom čega su autori studije prepoznali specifične receptore raspoređene diljem cijelog tijela, olfaktorni receptor 78 i ne-olfaktorni receptor Gpr 41, koji aktivirani kratkolančanim masnim kiselinama reguliraju krvni pritisak u organizmu.
Kratkolančane masne kiseline nastaju fermentacijom topljivih vlakana djelovanjem bakterija prisutnih u probavnom sistemu, koje jednom apsorbirane u krvotok, se vežu za navedene receptore te utječu na visinu krvnog tlaka.
Istraživanje doprinosi boljem razumijevanju utjecaja antibiotika, probiotika te prehrambenih navika na regulaciju krvnog tlaka s obzirom da se radi o kompleksnom međudjelovanju navedenih receptora te kratkolančanih masnih kiselina, objavljeno je u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.