Dvije godine nakon posjete turskog premijera Kosovu, Redžepa Taipa Erdogana, izmjenjeni su djelovi knjige za preduniverzitetsko obrazovanje u kojima se govori o Osmanskom carstvu.
U novijoj verziji historije Osmansko carstvo se spominje kao osvajač, ali ne i okrutna vladavina. Premijer Turske Redžep Taip Erdogan i njegov kosovski kolega Hashim Thaçi klanjali su zajedno jednu džumu novembra mjeseca 2010.
godine. Šef turske vlade je tada prvi put posjetio Kosovo i kada je ugledao mnogobrojne džamije u Prizrenu govorio je o odnosima Kosovo-Turska. „Ove džamije simbolizju bratstvo između Kosova i Turske“, rekao je Erdogan. Kosovo je do sada potpisalo 13 sporazuma sa Turskom u oblasti zaštite sredine, nauke, privrede i vojne pomoći od strane ove evroazijske države.
Ali je Turska zatražila saradnju i u oblasti obrazovanja: turske vlasti zahtjevaju prečišićavanje školskih udžebnika iz historije. Šest mjeseci nakon posjete premijera Erdogana Kosovu, 5. aprila 2011. godine, ministar prosvjete Kosova Ramë Buja je oformio petočlanu komisiju za obavljanje tog posla. Međutim, turski zvaničnici nisu prestali sa insistiranjem da se promjeni historija kad god su posjećivali Kosovo. Ovo se dogodilo i prilikom posjete Kosovu od strane ministra vanjskih poslova Ahmeta Davutoglua i ministra obrazovanja Omera Dinčera. „Turska nije saglasna da Kosovari uče historiju u interpretaciji Josipa Broza Tita i Envera Hoxhe“, izjavio je ministar vanjskih poslava Turske Ahmet Davutoglu prilikom posjete Kosovu, 26. avgusta 2011. godine.
U međuvremenu, i ministar Dinčer je prošle godine kada se sastao sa kosovskim ministrom za obrazovanje Ramë Bujom, zatražio da se izbace iz udžbenike za historiju odlomci koji imaju uvredljiv karakter za Tursku i njene historijske ličnosti. Nakon napravljenih izmjena državni turski zvaničnici ocijenjuju da će ovaj potez ojačati sada već odlične međudržavne odnose.
Turska ambasadorka u Prištini Songul Ozan je za list „Život na Kosovu“ izjavila da će promjene u udžbenicima za historiju doprineti odnosima između Turske i Kosova koji su, kako je kazala ona, odlični. Ona je podsjetila da su slično učinile i druge države „koje su u prošlosti proživjele zajedničku historiju“. Komisija koju je osnovao ministar Buja predala je prije šest mjeseci preporuke koji djelovi knjige za historiju trebaju biti korigovani. List „Život na Kosovu“ je uspjeo doći do tih preporuka.
U ispravkama u udžbenicima za historiju od 5. do 13. razreda navodi se da Osmansko carstvo, u stoljećima okupacije krajeva naseljenih sa albanskim stanovništvom, nije ubijalo,mučilo, odnosno nije bilo oštro. U ispravkama se dalje navodi da su sultani sa svojom administracijom vladali, zatvarali i vojno intervenisali. Ovo su samo neke od ispravki koje će već u novoj školskog 2013/14 biti učinjene u udžbenicima za historiju osnovnih i srednjih škola. Izmjene nisu mimoišle ni udžbenike za muzičku kulturu. „kada je riječ o muzičkoj kulturi, turska strana može imati primjedbe na usklađivanje ličnosti Đerđa Kastriota Skenderbega“, kazao je predsjedavakući komisiji. On je dodao da se ne sjeća detalja koji su izmjenjeni u ovom slučaju.
Puno ime gore pomenute komisije je „Odbor za preispitivanje predstavljanja historije, geografije i kulture turskih Osmanlija“. Članovi odbora su predsjednik prof.dr. Shkelzen Raça, historičar, prof.dr. Ruzhdi Plana geograf, prof.dr Husen Matoshi, osmanlijska kultura i turski jezik i književnost, Mr.sc. Astrit Mustafa osmanlijska kultura i turska muzička kultura i sekretar Odbora, Mr.sc. Avni Rexha. Ministar Buja, nakon imenovanja pomenutog petočlanog Odbora nije prihvatio da njihova imena budu javnosti poznata. Ali oni nisu bili nepoznati za tursku ambasadoricu na Kosovu Songul Ozan. Ona se sastala sa njima tokom obavljanja posla.
Historičar Shkelzen Rača je potvrdio da su imali sastanak sa turskom ambasadorkom u Prištini. Oni su boravili i u Ankari, na Institutu koji se bavi izradom tekstova za školske udžbenike i kurikulume. Komisija je održala sedam ili osam sastanaka, potvrdio je sekretar ovog tjela Avni Rexha. Odbor je predao MONT-u prije nešto više od šest mjeseci preporuke za izmjenu udžbenika za historiju.
Preporuke će biti uvršćene u školske tekstove u narednoj godini, kazao je Ramush Lekaj, rukovodilac Divizije za planove i programe u MONT-u. “Izmjene će biti uključene u udžbenicima iduće godine. On kaže da se ne može znati koliko bi mogao koštala MONT izrada novih udžbenika jer se nezna koliko će udžbenika biti štampano iduće godine. Niko od članova komisije nije autor nijednog udžbenika za historiju.
Izvor: kosovahaber.net
Ostale današnje vijesti
[cgview id=1 name=novo num=12 size=260×130]