Izborni štab predsjedničkog kandidata Miodraga Lekića osporio je sinoć preliminarne rezultate izbora za predsjednika Crne Gore, koje je saopštila Državna izborna komisija (DIK), i zatražio ponovno prebrojavanje glasačkih listića, navodeći da predmet zloupotrebe može biti oko 20.000 glasova.
DIK je prethodno saopštio da je, prema preliminarnim rezultatima, predsjednički kandidat Demokratske partije socijalista i aktuelni šef države Filip Vujanović pobijedio na izborima, pošto je za njega glasalo 161.940 birača ili 51,21 odsto, a za Lekića 154.290 ili 48,79 odsto.
Lekićev predstavnik u DIK-u Dražen Medojević kazao je da nije potpisao privremene rezultate izbora koje je saopštilo to državno tijelo, a isto su postupili i članovi DIK-a iz Nove Nove srpske demokratije i Pozitivne Crne Gore, dok su predstavnici Socijalističke narodne partije bili uzdržani.
Medojević je novinarima rekao da Izborni štab Lekića u potpunosti osporava izborne rezultate koje je saopštio DIK.
Izborni štab Lekića podnio je zahtjev za ponovno prebrojavanje svih glasačkih listića u opštinskim izbornim komisijama na nivou Crne Gore. Tako da mi saopštene rezultate ne možemo da prihvatimo, dok se ne ispitaju sve nepravilnosti, kazao je on.
Prema njegovim riječima, Izborni štab Lekića je u tokom izbornog dana dobijao mnogo prigovora glasača na tok izbornog procesa. Medojević je naveo da su prisutne dvije činjenice koje mogu biti predmet velikih zloupotreba u toku izbornog procesa.
Te dvije činjenice su veliki broj glasova koji je dobijen putem pisma i veliki broj nevažećih glasačkih listića, što je ukupno oko 20.000 glasova, kazao je on.
Nedjeljni predsjednički izbori bili su šesti od uvođenja višestranačkog sistema u Crnoj Gori, odnosno drugi nakon sticanja nezavisnosti 2006. godine, prenose Agencije.
Posmatrači Savjeta Evrope i OEBS-a saopštili su ranije juče u Podgorici da su predsjednički izbori, sa tehničke tačke gledišta, sprovedeni na profesionalan i efikasan način i da su fundamentalna prava uglavnom ispoštovana.