Izbori na Kosovu pokazuju se kao izazov za obje strane

I beogradski i prištinski zvaničnici imaju velike nade da će izbori 3. novembra — prvi koji se organiziraju za cijelo Kosovo u zadnjih 14 godina — proći nesmetano i pomoći objema zemljama na putu ka EU.

Međutim, neizvjesnost i optužbe bacaju sjenu na pripreme za izbore, koji se oblikuju kao lakmus-test u smislu toga dokle su dvije strane došle u usuglašavanju po pitanju međusobne saradnje i suživota.

Učešće Srba na sjevernom Kosovo bit će od presudnog značaja za uspjeh izbora, ali nije izvjesno šta se može očekivati.

“Mi kao ured imamo samo neslužbene informacije iz dva izvora, jednu koja kaže da se u principu sve političke stranke pripremaju za učešće na izborima, ali da neće izaći u javnost s tim do zadnjeg trenutka. Drugi izvor kaže da će sve srpske političke stranke apsolutno bojkotirati izbore. Šta je tačno, znat ćemo 3. novembra,” izjavila je za SETimes Adrijana Hodžić, šefica Upravnog ureda Mitrovica sjever.

Uspješni izbori dovest će do okončanja paralelnih institucija koje na sjeveru Kosova vodi Beograd otkako se Priština prije pet godina otcijepila od Srbije.

Niz pitanja se već osporava, kao što su oznake na glasačkim listićima, gdje se Beograd protivi državnim simbolima Kosova, glasačke liste i koje identifikacijske dokumente glasači trebaju koristiti na biralištima.

Generalni sekretar Srbije Veljko Odalović, koji učestvuje u razgovorima s Prištinom, izjavio je da kosovske vlasti krše briselski sporazum po pitanju dogovorene statusne neutralnosti, jer Priština želi da se na glasačkim listićima otisne grb Kosova, koje Beograd odbija priznati za nezavisnu državu.

Prema njegovim riječima, još jedan problem je u glasačkim spiskovima, jer u njima nema velikog broja Srba s pravom glasa. Zato bi se, dodao je on, rok od 4. septembra za prijavljivanje za učešće na izborima mogao produžiti.

“Mi smo razgovarali s predstavnicima OSCE-a i ja sam ih upozorio da, ukoliko se ti problemi ne prevaziđu, nisam siguran da li će se postići ikakvi ozbiljni rezultati, i ako se to hitno ne riješi, tražit će se dodatni rokovi, jer je nemoguće sve uraditi do 4. septembra,” izjavio je Veljko Odalović, generalni sekretar vlade Srbije.

On je dodao da Srbija želi da izlaznost kosovskih Srba na izbore bude što veća, jer će na taj način biti formirano “nekih 10 općina u kojima Srbi imaju apsolutnu većinu,” a one će imati “značajnog utjecaja” u još nekoliko općina.

Beogradski zvaničnici također su najavili planove za organizaciju jedinstvene liste za Srbiju, ali ona još uvijek nije formirana i nije jasno kad će biti objavljena.

Oliver Ivanović, bivši državni sekretar za Kosovo u srbijanskom kabinetu i stanovnik sjevernog Kosova, optužio je prištinske zvaničnike da pokušavaju smanjiti broj Srba koji će glasati na kosovskim izborima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.