Izbor predsjednika test političke stabilnosti Kosova

Predsjednici Atifeti Jahjagi mandat ističe u aprilu, a do dana izbora novog predsjednika u Skupštini Kosova, koji još uvijek nije određen, relevantne partije bi radije da rješe trenutnu političku krizu, kako izbor predsjednika ne bi protekao uz suzavac i zvižduke opozicije.

Na osnovu sporazuma dviju najvećih vladajućih partija, Demokratske partije i Demokratskog saveza Kosova od 8. decembra 2014., zajednički kandidat za predsjedničku poziciju je Hashim Thaçi, čelnik Demokratske partije, trenutno prvi zamjenik premijera i ministar spoljnih poslova.

Memli Krasniqi iz predsjedništva te partije, rekao je medijima nakon sastanka rukovodilaca ove partije da Thaçi ostaje kandidat za predsjednika i da se partije neće povući iz postignutog sporazuma.

„Unutar rokova određenih Ustavom izabraćemo predsjednika. Vjerujem da nema komentara oko toga ko će biti slijedeći predsjednik jer se to već zna“, kazao je on.

Podršku Thaçiju za predsjednika pružio je i premijer, lider Demokratskog saveza, Isa Mustafa, te i većina poslanika njegove stranke. Pojedini poslanici međutim ne podržavaju Thaçija za predsjednika, a među njima je Vjosa Osmani. U izjavi za RSE ona govori o mogućnostima putem kojih bi mogla da se obori kandidatura Thaçija za predsjednika.

„Jedini način da se spriječi izbor Thaçija za predsjednika je onemogućiti kvorum od dvotrećinske većine glasova koliko je potrebno za početak procesa izbora predsjednika. Znači, pored opozicije, potrebno je da još 10 poslanika Demokratskog saveza tog dana ne prisustvuju sjednici kako bi se onemogućio njegov izbor na čelu države za naredne pet godine“, kazala je ona.

Osmani ne podržava Thaçija za predsjednika jer smatra da ne ispunjava dva glavna kriterijuma koje predviđa Ustav Kosova.

„Najprije, Thaçi nije figura jedinstva, već je, naprotiv, figura razdora. Drugo, po Ustavu, predsjednik države je i šef ili rukovodioc vanjske politike, što znači da moramo da imamo jednu osobu koja bi regulisala imidž Kosova, dok Thaçi neprestano čini suprotno“, smatra Osmani.

U vezi procedura i izazova prilikom izbora budućeg predsjednika, analitičar Demokratskog instituta Kosova, Albert Krasniqi smatra da neće biti teško da se Thaçi izabere za predsjednika, te ne predviđa probleme ni kada je u pitanju kvorum. Jedini problem po njemu je taj što Thaçi ne predstavlja političko jedinstvo, nezavisno od toga što je lider sa najvećim brojem glasova na posljednjim izborima. 

„Thaçi nije osoba koja može da predstavlja jedinstvo naroda. On se poziva na to da je dobio najviše glasova, ali, kako bi bio predsjednik treba da ima glasova više od polovine birača, a ne samo od svog biračkog tjela“, smatra Krasniqi.

Lider Demokratske partije Kosova i kandidat za budućeg predsjednika ne može da računa ni na glasove opozicionih partija koji se oštro protive njemu. Jedino što može da računa su glasovi poslanika iz redova manjinskih zajednica, a koji su dio vladajuće koalicije.

Analitičari na Kosovu skreću pažnju da ukoliko koalicija odluči da se održe izbori ove godine, onda bi eventualni neuspjeh izbora predsjednika dovelo do toga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.