Američka agencija je objavila, pozivajući se na izjavu frilensera AP Televizije, koji je bio svjedok napada, da je Anja Nidringhaus (48), međunarodno priznati njemački fotoreporter, koja je bila dio tima dobitnika Pulicerove nagrade 2005. godine za fotografije rata u Iraku, umrla na licu mjesta.
Anja je najprije počela da radi za European Pressphoto Agency (EPA) kao glavni fotoreporter i izvještavala je o ratu u bivšoj Jugoslaviji. Tako je radila do 2001. godine. Ona je nekoliko godina provela u Sarajevu i Moskvi.
Niedringhaus se 2002. godine pridružila osoblju AP-a kao fotoreporter u Ženevi i tamo je ostala njena baza. Ona je izvještavala o većini sukoba u svijetu, uključujući Izrael, Palestinu, Irak, Afganistan i Pakistan i nekoliko puta je ranjena. Prvi dan kada je došla u Sarajevo, Nidringhaus je ranjena metkom iz snajpera.
A 1997. godine, njeno stopalo je pregaženo i slomljeno na tri mjesta dok je izvještavala o demonstracijama u Beogradu. Na Kosovu 1998. godine granata je pogodila automobil u kojem se ona vozila, a 1999. u Albaniji je bila u grupi novinara koje su NATO snage greškom bombardovale.
Novinarka, Keti Genon (60), ranjena je na dva mesta, medicinski je zbrinuta i njeno stanje je stabilno.
Genon je kanadska novinarka, a za AP je izveštavala iz Islamabada. Iz Avganistana i Pakistana je izvještavala o ratu i neredima tri decenije.
“Anja i Keti su zajedno provele više godina u Avganistanu izvještavajući o tamošnjim sukobima i narodu. Anja je bila energičan, dinamičan novinar, omiljena zbog svojih fotografija, toplog srca i željom za životom”, izjavila je u Njujorku izvršni urednik AP Ketlin Kerol.
Njih dvije su se nalazile u konvoju radnika koji su bili angažovani da prenesu glasačke kutije, uoči predsjedničkih izbora 5. aprila, iz Kosta u predgrađe tog grada, Tani.
Konvoj su obezbjeđivali pripadnici avganistanske vojske i policije. U kolima su bili frilenser i vozač. Prema riječima frilensera, dospjeli su u oblast u kom je izuzetno jako obezbjeđenje. Dok su čekali u kolima da konvoj krene, vozilu je prišao komandant policijske jedinice Nakibulah i uzviknuo “Alahu akbar” (Bog je veliki) i iz puške počeo da puca na dvije novinarke na zadnjem sjedištu.
Potom se predao i policija ga je uhapsila.
Švedski novinar Nils Horner ubijen je u Kabulu 11. marta. Devet dana kasnije, istaknuti avganistanski novinar koji je radio za AFP, ubijen je zajedno sa još osam osoba kada su talibani napali luksuzni hotel u Kabulu.