Izaslanica UN-a: U Bosni žena svaki dan prolazi pored mjesta na kojem je bila silovana u ratu

U svom tekstu koji je objavljen na zvaničnoj stranici UN-a, piše o tome da je seksualno nasilje realnost s kojim se susreću žene, djeca i muškarci u mnogim državama na svijetu. Prenosimo ovaj tekst u cijelosti:

Adolescentica je oteta iz svog sela u Iraku. Djevojka će biti prodana ili data borcima ISIS-a kao seksualno roblje. U pritvoru u Siriji, muškarac je seksualno zlostavljan da bi ga se kaznilo zbog njegovih političke pripadnosti, stvarne ili izmišljene. U Južnom Sudanu, žena mora izabrati između hrane koju će donijeti na stol svojoj porodici ili da postane žrtva napada naoružanih muškaraca dok pokušava pokupiti usjeve. U Bosni, žena prolazi kraj mjesta na kojem je bila silovana svaki dan u ratu prije dvadeset godina. Ovo je realnost za žene, djecu i muškarce širom svijeta koji se suočavaju se s prijetnjom seksualnog nasilja u sukobima, prenosi “Radiosarajevo“.

U protekloj godini, ostvaren je ogroman napredak u borbi protiv seksualnog nasilja u kontekstu sukoba. U junu 2014. godine, Globalni samit o sprečavanju seksualnog nasilja u sukobima u Londonu okupio je hiljade kreatora politika, naučnike, predstavnike civilnog društva i preživjele koji su ponovili svoju opredijeljenost da iskorijene ovaj oblik povrede ljudskih prava.

Zemlje koje se suočavaju sa seksualnim nasiljem vezanim za sukobe već su napravile određene iskorake u ispunjavanju nekih od važnih obaveza, poput imenovanja predstavnika predsjednika Demokratske Republike Kongo za seksualno nasilje u sukobima i novačenje djece, dok Kolumbija osigurava da preživjele žrtve seksualnog nasilja imaju istaknutu ulogu tokom pregovara za postizanje mirovnog sporazuma koji bi okončao višedecenijski građanski rat u ovoj zemlji.

Nažalost, prošlogodišnji uspjesi su naišli na nove i zastrašujuće izazove. U aprilu, nasilna ekstremistička skupina Boko Haram dospjela je u centar pažnje svjetske javnosti nakon otmice 276 učenica iz doma u Nigeriji, te zlostavljanjem žena i djevojaka kao jednim od temelja njihove doktrine.

U augustu 2014. godine, jezidske žene u sjevernom Iraku postale su meta napada Islamske države u Iraku i Levantu (ISIS). Stotine njih su otete i prisiljene na seksualno ropstvo. Užasavajuće priče mladih žena koje su uspjele pobjeći oslikavaju nezamislivo divljaštvo i okrutnosti, a neke mlade žene počinile su samoubistvo radije nego da žive u zatočeništvu ISIS-a.

Ovakve nasilne ekstremističke skupine su još i više zastrašujuće zbog organizacije i sofisticiranosti kojom se služe kako bi pokorili i zlostavljali žene u područjima pod njihovom kontrolom. Žene i djevojke iskorištavaju kao nagradu za borce i potom objavljuju te zločine na društvenim medijima za privlačenje novih regruta. Njihova upotreba tehnologije 21. vijeka dodatno osnažuje njihov glas i pomaže im da svoju srednjovjekovnu poruku upute globalnoj publici.

Ovogodišnji izvještaj Ujedinjenih naroda o seksualnom nasilju u sukobu dokumentirao je užasne zločine poput ovih počinjene u sukobima širom svijeta.

Izvještaj bilježi zabrinjavajući trend seksualnog nasilja nad adolescenticama, uključujući i silovanje, seksualno ropstvo i prisilni brak. Izvještaj govori o korištenju seksualnog nasilja za progon etničkih i vjerskih manjina i progon na temelju stvarne ili percipirane seksualne orijentacije. U izvještaju se opisuje povećana ranjivost prognanih i izbjeglih na seksualno zlostavljanje. Detaljno se opisuje stigmatizacija i stid koji sprječavaju žene, muškarce i djecu da progovore o napadima, a navodi se i nedostatak usluga i podrške preživjelima koji su smogli snage progovoriti o tome što im je učinjeno.

Izvještaj navodi 45 naoružanih skupina koje se osnovano sumnjiče da su počinili te zločine, uključujući i državne snage, opozicione skupine i nasilne ekstremističke skupine.

Izvještaj opisuje jezivu brutalnost s kojom se suočavamo u borbi za okončanje upotrebe silovanja kao oružja u ratu, ali također služi i kao putokaz u iznalaženju rješenja.

Naglašavajući važnost izgradnje kapaciteta civilnih i vojnih pravosudnih sistema, izvještaj ističe potrebne šire napore za jačanje institucionalne zaštite od nekažnjavanja. Na primjer, u protekloj godini u zemljama obuhvaćenim izvještajem, vojni i policijski službenici, od kojih je značajan broj visokorangiranih, optuženi su, procesuirani i osuđeni za seksualno nasilje vezano za sukobe.

U izvještaju se također ističe potreba da seksualno nasilje bude element koji je uključen u pregovore o prekidu vatre i mirovne pregovore, bez mogućnosti amnestije za počinitelje. Izvještaj poziva na veći broj žena u mirovnim misijama u mjestima sukoba i povećano učešće žena u svim mirovnim i procesima izgradnje mira. Rješenja obuhvaćaju hitnu potrebu za povećanim medicinskim, psihosocijalnim, pravnim i ekonomskim uslugama i podrškom preživjelima kako bi im se pomoglo u obnovi svojih života. Potrebno je usvojiti nacionalne i regionalne sisteme ranog upozorenja koji će upozoravati na moguće eskalacije seksualnog nasilja, a kako bi se ovi zločini spriječili prije nego što budu počinjeni.

Protekla godina pokazala je da uz političku volju i kontinuirane aktivnosti možemo preokrenuti stanje stvari u borbi protiv seksualnog nasilja u sukobima. Unatoč ostvarenom napretku, međunarodna zajednica mora obnoviti svoju predanost i primijeniti povećani pritisak kako sačuvali ostvareno i odgovorili na nove prijetnje.

Počinitelji seksualnog nasilja u sukobu su nemilosrdni protivnici čiji zločini poprimaju različite oblike i zahtijevaju sveobuhvatan odgovor. Moramo udvostručiti naše napore za okončanje nekažnjavanja počinitelja, osigurati pravdu i odštetu za žrtve i jačati vladavinu prava kako nevini više ne bi bili ugrožavani ovakvom prijetnjom.

Izazovi su veliki i ugrožavaju živote hiljada ljudi širom svijeta te budući mir i sigurnost naše globalne zajednice. Poraz u ovoj borbi jednostavno nije opcija, kaže u svom tekstu Zainab Hawa Bangura, zamjenica glavnog tajnika Ujedinjenih naroda i posebna izaslanica glavnog tajnika za seksualno nasilje u sukobu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.