Predsjednik Uprave za vjerske poslove Republike Turske Mehmet Gormez je na osam jezika objavio poziv na solidarnost povodom sukoba u Iraku, Siriji i drugim zemljama islamskog svijeta koji su prerasli u ozbiljnu prijetnju sigurnosti, javlja Anadolu Agency (AA).
U poruci se nagalašava da ni sveta knjiga muslimana Kur’an, niti sunnet, preporuke i primjeri poslanika Muhammeda, kao izvori islama, nikada ne naređuju niti odobravaju borbu džihada u kojoj se muslimani međusobno ubijaju. Ova poruka objavljena je na turskom, arapskom, perzijskom, engleskom, francuskom, njemačkom, ruskom i na dva dijalekta kurdskog jezika, a Gormez se obratio na arapskom jeziku sa prijevodom na sedam drugih jezika.
Šef turske uprave za vjerske poslove Gormez upozorava javnost da su krize, vojne i političke napetosti i sukobi, koji se pokušavaju povezati sa vjerskim grupama, odnosno meshebima, već dostigli tu tačku da predstavljaju ozbiljnu prijetnju sigurnosti u cijelom islamskom svijetu. Kao primjer se navode eskalacije sukoba u Iraku, prije svega u Mosulu, te u Siriji i drugim zemljama.
Naglašavajući da su oglasi, fetve, pozivi na džihad i drugi vidovi mobilizacije ljudi pogrešan put koji svijet vodi u globalni haos, Gormez je kazao da bi nastavak takve prakse mogao islamski svijet uvesti na put propasti bez povratka, u kojem bi sve vrste podjela na socijalnoj, vjerskoj i meshebskoj osnovi bile neizbježne.
Pozivajuči sve ljude da se uključe u proces rješavanja krize, Gormez je kazao da je identitet muslimana iznad svakog drugog meshepskog, geografskog, etničkog i političkog identiteta.
„Niti jedna struktura ne smije dozvoliti rušenje i remećenje islamskog bratstva. U Kur’anu se naređuje da su ljudski život, krv, imetak i hak nedodirljivi. Prolijevanje krvi jednog nevinog čovjeka vjera smatra najtežim grijehom. Ne postoji način niti mogućnost da se na bazi meshebske ili druge grupne podjele vodi islamska zajednica, koja je sa svim svojim različitostima preživjela proteklih 1.400 godina. Niko i niti jedna grupa nema pravo da ratuje protiv vjerovanja, mišljenja ili drugih vrijednosti drugog i drugačijeg od sebe. Svako mora imati jednaka prava na život na prostorima na kojima živi. Svi koji zastupaju mišljenje suprotno od toga se trebaju posmatrati kao oni koji siju smutnju“, navodi se u poruci Gormeza.
U daljem tekstu se ističe da zagovaranje zavade među ljudima i vjerskim grupama predstavlja klasični vid smutnje i sijanja zla. Gormez je dalje kazao da su i Ehl-i Bejt i Ehl-i Sunnet od Poslanika i da je neprihvatljivo da neko zagovara da su te dvije strane u sukobu.
„Neprihvatljivo je da jedna grupa vjernika svoje vjerovanje smatra isključivim i da na bazi toga omalovažava, napada ili obezvrijeđuje pripadnike druge grupe. U islamu se ne može naći opravdanje za takvo nešto“, poručuje Gormez.
„Nepovezivo sa islamom“
Naglasivši da svako ko se izjašnjava kao musliman pripada islamskom društvu, Gormez je kazao da niko nema pravo da drugog isključuje iz islama. On dalje poručuje da niti jedan savjestan i solidaran musliman nikada neće dozvoliti razaranje islamskog društva.
„Oni koji misle da će sukobima, ubijanjem i progonom nevinih ljudi, žena, djece i starih izgraditi nekakvu zajednicu, moraju znati da je nemoguće da se takvo nešto dovodi u vezu sa islamom.
Napominjući da neki krugovi upućuju prijetnje da će izvršiti napade na mezare „velikana Ehl-i Bejta“ poput Hz. Alija, Hz. Huseina i Ebul Fadla Abbasa u Najefu i Kerbeli, Gormez je kazao da je to neprihvatljivo jer to nisu velikani sunita ili šiita, već velikani cijelog islamskog svijeta.
„Neprihvatljivo je da neko istupi i poziva u nekakav džihad. Najveći džihad, odnosno borba na Božijem putu danas jeste borba protiv siromaštva, nevjerništva, smutnji, zavjera i sličnog. Niko ne može zlo i krvoproliće povezivati sa džihadom“, navodi Gormez.
„I učenjaci mogu postati saučesnici u zločinu“
Ukazujući da zabrinjavajuće fetve i pozive nekih pojedinaca i centara, Gormez je kazao da je najveća zadaća učenjaka današnjice da grade islamski svijet na bazi njegovog bogatstva različitosti i milosti, a ne da objavljuju fetve i oglase koji cijepaju islamsku zajednicu.
„U spurotnim cijeli svijet učenjaka će postati saučesnik u zločinima. Nije dovoljno samo zabrinuto posmatrati šta se dešava. Cijela zajednica učenjaka se mora udružiti i dati sve napore da zaustavi sukobe i zlo u svijetu. To je moralna i vjerska obaveza svih nas“, kazao je Gormez.
Gormez tvrdi sa se vjerski lideri u sukobima zahvaćenim područjima, počevši sa Irakom i Sirijom, moraju sastati i tražiti rješenja zla koje je zadesilo tamošnje ljude.
„Svi uticajni pojedinci u islamskom svijetu se moraju ujediniti u borbi protiv cijepanja islamske zajednice i pokrenuti inicijativu u tom pravcu. Muslimanske institucije moraju preuzeti odgovornost. Kao Uprava za vjerske poslove Turske i mi izvršavamo tu obavezu“, zaključio je Gormez.