Istraživanjem je utvrđeno da kada čovjek prvi put izgovori laž, u sklopu moždanog jezgra amigdala dolazi do značajnih kretanja, a kada osoba nastavi izgovarati laž, reakcije u amigdalu su znatno manje.
Naučnici sa Univerziteta Duke i London otkrili su kako izgovaranje manjih laži čovjekov mozak čine neostjeljivim, te ga podstiču da u budućnosti izgovara veće neistine, prenosi Anadolu Agency (AA).
Istraživanje je objavljeno u naučnom časopisu “Nature Neuroscience”, a u okviru istraživanja skeniran je mozak osoba koje su uključene u eksperiment koji je zavisio od individualnog uspjeha.
Na osnovu rezultata istraživanja utvrđeno je da kada čovjek prvi put izgovori laž, u sklopu moždanog jezgra, amigdala, dolazi do značajnih kretanja. Također, zabilježeno je da kada osoba nastavi izgovarati laž, reakcije u amigdali su znatno manje.
Naučnici navode kako vidan pad u reakcijama u ovom dijelu mozga tokom nastavka izgovaranja laži, čovjeka podstiče da u budućnosti izgovara veće laži.
Tali Sharot, jedan od naučnika koji je učestovao u ovom istraživanju, izjavio je da kada se čovjek priprema da izgovori neku laž radi ličnog uspjeha, amigdala proizvodi negativnu emociju koja može ograničiti okvir laži.