Istraživanja: Strane investitore udaljava politička nestabilnost na Kosovu


Istraživanje je podržala Ambasada Velike Britanije na Kosovu s ciljem identifikacije prepreka za strane investitore.

Prilikom predstavljanja izvještaja istaknuto je da je ranije bilo više investiranja, te da je potrebno što prije izvršiti reforme na poboljšanju privrede jer su trenutni podaci za Kosovo jako loši. 

Bruto domaći proizvod je oko tri hiljade eura po glavi stanovnika, što je najmanje u Evropi, nezaposlenost je 31 posto, siva ekonomija je 35 posto BDP-a i veliki je trgovinski deficit. 

Ambasador Velike Britanije na Kosovu Ruari O’Connel je istakao da je stranim investitorima potrebna podrška jake pravne države koja bi brzo rješavala njihove probleme i da je za to potreban veliki rad Vlade. On je kao veliki problem Kosova naveo nerealizaciju zakona kako bi država funkcionisala. 

“Nalazi ovog projekta treba da posluže kao dobra početna tačka kako treba podržati strane investitore. Danas su tržišta otvorena i ponude za investiranje su velike. Imamo slučaj sa susjednim zemljama, koje imaju mnogo atraktivnije uslove za privlačenje direktnih investicija, što čini još težim prvo privlačenje, a potom i zadržavanje investitora na Kosovu”, kazao je ambasador. 

On je naveo i da je problem prisustvo korupcije i organizaovanog kriminala u sistemu, neprofesionalizam i nepostojanje podrške od strane države. Ambasador O’Connel je rekao da je prednost Kosova u odnosu na susjedne zemlje veliki broj mladih ljudi. 

Ministarka trgovine i industrije Hykmete Bajrami je kazala da je zadovoljna što su u izvještaju naglašene i pozitivne promene i što će prema istraživanjima 60 posto investitora koji su već ulagali na Kosovu, investirati ponovo. Ona je ocjenila da je i tamo gdje je bilo negativnosti dosta toga urađeno, ali da su očekivanja investitora mnogo veća.

Ministarka je navela da je privatni sektor jako zahtijevan i nikada nije zadovoljan uslovima za poslovanje, što je dobro zato što se time drže institucije javnog sektora angažovanima. 

“Svjedoci smo da je u posljednjih godinu i po dana inteziviran i oživljen javno-privatni dijalog i to je urađeno na različite načine, putem konferencija koje smo organizaovali kao Ministarstvo u okviru Agencije KIESA-a (Agencija za investicije i podršku preduzećima na Kosovu) uz prisustvo poreske administracije, Carine Kosova, KEDS-a i svih institucija gde su kompanije imale nerješena pitanja ili su imale različite probleme”, kazala je ministarka. 

Ona je dodala da su organizovane i konferencije po sektorima kako bise biznismeni informisali o zahtjevima i mogućnostima koje proizlaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom. Ministarstvo trgovine i industrije je, dodala je, investiralo i u sajmove i u formiranje slobodnih industrijskih zona u Drenasu, Mitrovici, Štimlju, Suvoj Reci i Đakovici. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.